Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – 6.05.2021
Wyjątkowo niebezpieczną, a jednocześnie bardzo powszechną chorobą grzybową drzew pestkowych (śliwy, czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, morele) jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych zwana inaczej moniliozą. W wyniku porażenia grzybem, liście oraz zawiązki kwiatowe i owocowe, a często także młode pędy, gwałtownie brunatnieją, zasychają i obumierają. Latem na gałęziach widoczne są zaschnięte, jednoroczne pędy wraz z pozostającymi na nich zaschniętymi kwiatami, liśćmi i zawiązkami owoców.
Jeśli na drzewie pojawią się pierwsze objawy moniliozy, walka z chorobą musi być zdecydowana i oparta na wykorzystaniu kilku metod ochrony roślin jednocześnie:
- najważniejsze i najskuteczniejsze jest usuwanie z drzew wszystkich obumarłych i zaschniętych pędów wraz z zawiązkami kwiatów i owoców oraz z resztkami zaschniętych mumii
- drugim zabiegiem cięcie, które powinno być wykonane ok. 10 cm poniżej granicy uszkodzenia, gdyż grzybnia przenika do głębszych warstw gałęzi – wiśnie i czereśnie tniemy po owocowaniu, śliwy wczesną wiosną, brzoskwinie w okresie kwitnienia
- jesienią spod drzew usuwamy wszystkie opadłe owoce, a zimą z gałęzi zebramy pozostające na nich owocowe mumie
- systematycznie zwalczanie szkodników i owadów uszkadzających owoce (np. zwójek, owocówek, owocnic, os).
- sadzimy odmiany odporne lub mniej podatne na moniliozę jak np.: „Amers” (śliwy), „Summit”, „Buttera Czerwona”, „Sam” (czereśnie), „Książęca”, „Montmorency”, „Naumburger”, „Sabina”, „Sokówka Nowotomyska”, „Wczesna z Prin”, „Minister Podbielski” (wiśnie)
- do odmian podatnych lub średnio wrażliwych na chorobę zalicza się między innymi: „Renklodę Ulenę”, „Renklodę Zieloną”, „President”, „Empress” (śliwy), „Van”, „Vega” (czereśnie), „North Star”, „Wandę”, „Łutówkę”, „Kelleris 16” (wiśnie).
- zwalczanie chemiczne preparatami miedzianowymi – stosujemy, gdy w okresie kwitnienia drzew przez długi czas było ciepło, wilgotno i deszczowo.
Ewa Majewska
St. Instruktor ds. Ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu