Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (10): GOŁĄB GRZYWACZ

Grzywacz jest największym dzikim gołębiem występującym w Polsce. W naszym ogrodzie obserwuję jedną parę, która założyła gniazdo na świerku. Konstrukcja jest niezbyt wyrafinowana. Wygląda to jak kupa gałązek ułożona między stabilnymi konarami drzewa. Bez żadnych udziwnień, ozdób, po prostu zebrane gałęzie w jedną, niezbyt piękną, całość.

Na szyi mają dobrze widoczne białe paski, które są ich cechą rozpoznawczą, z tymi paskami wiąże się polska nazwa tego gatunku.

Ptaki te obserwuję przez cały rok, gdyż na Opolszczyźnie zimują. Są świetnymi modelami do trenowania fotografii gdyż poza okresem lęgowym są bardzo towarzyskie i mało płochliwe, gdy przyzwyczają się do ludzi. W naszym ogrodzie wiosną chętnie zjadają ślimaki, drobne owoce, nasiona dziko rosnących roślin, liście i korzonki, płatki kwiatów a ich ulubionym pożywieniem są owocowe bluszczu. Lubią też nasze dęby rosnące przy parkingu, chodzą wokół szukając pokarmu. Latem czasem widzę je poza ogrodem w polu gdzie znajdują ziarna zbóż. Jesienią zjadają resztki warzyw, wówczas najchętniej żerują na brukselce i szpinaku.

Największy gołąb w Polsce jest gatunkiem łownym. Sezon polowań na grzywacze trwa od 15 sierpnia do 30 listopada.

Porada dla działkowców: jeżeli zamierzasz dokarmiać grzywacze w okresie zimowym
to właściwym pokarmem będą nasiona słonecznika, okruchy chleba im szkodzą.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy