Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (12): GOŁĄB SIERPÓWKA


Sierpówka to gołąb o skromnej urodzie. Ma charakterystyczną „gołębią” sylwetkę ale jest ptakiem, mniejszym i smuklejszym od gołębia miejskiego. Swoją nazwę gatunkową zawdzięcza charakterystycznemu akcentowi na karku w postaci czarnej pół-obroży z białym obramowaniem górnej krawędzi (zwanej „sierpem”). Zauważyłam parę tych pięknych popielatobeżowych gołębi jak urozmaicały swym lotem obraz wokół ogrodu.

Sierpówki z natury są ptakami spokojnymi, świetnie czują się w towarzystwie człowieka, nie krępuje ich jego obecność tak więc są bardzo dobrymi obiektami do fotografowania. Gdy siadają czasem na naszych lampach ogrodowych, wtedy są dobrze widoczne. Podstawę ich diety w naszym ogrodzie stanowią nasiona licznych gatunków roślin, w tym traw i pospolitych chwastów. Zimą w karmniku zawsze mam dla nich przygotowane ziarna słonecznika i kaszę gryczaną. Natomiast osobniki żyjące w mieście żywią się także okruchami pokarmu wyrzucanego przez ludzi.

Jako jeden niewielu ptaków decyduje się na zbudowanie gniazda w bliskim sąsiedztwie budynków zamieszkiwanych przez ludzi. W koronach niskich drzew z patyczków, drobnych elementów drewnianych, słomy, a nawet z kawałków drutu buduje gniazda, które przypominają małą platformę.

Na terenie Polski sierpówka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową a przez swój charakterystyczny głos doskonale widoczna nawet gdy się ukrywa.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy