Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (13): SZCZYGIEŁ


Szczygieł to bardzo kolorowy ptak, trudno go pomylić z innym gatunkiem. Występuje w naszym ogrodzie. Obserwuję go wczesną wiosną na moim karmniku. Potem także w ogrodzie i w okolicy ogrodu.

Najbardziej charakterystyczną cechą dorosłego szczygła jest karminowoczerwona „twarz” (maska) kontrastująca z białymi policzkami. W czasie lotu szczygły od innych gatunków ptaków można odróżnić po ubarwieniu skrzydeł, głowy i ogona (czarne skrzydła z dużymi żółtymi pokrywami).

Szczygieł najchętniej zasiedla tereny uprawne, gdzie pola i sady przeplatają się z zadrzewieniami i krzewami. Poza sezonem lęgowym żeruje na terenach otwartych. Jego pożywienie to nasiona chwastów, ale również w okresie wiosny i lata drobne owady (szczególnie mszyce, drobne chrząszcze, gąsienice i dwuskrzydłe) i nasiona drzew. Zaobserwowałam, jak zjada pąki drzew. Przeważnie je prosto z rośliny np. ze słoneczników, do karmników zaś najskuteczniej zwabiają je nasiona olejarki abisyńskiej.

Kolorowe ubarwienie szczygła oraz przyjazny dla ucha śpiew ściągnął na niego niemałe kłopoty. Dziko żyjące osobniki do dziś w Afryce są odławiane i trzymane w klatkach, jako zwierzęta domowe nie tylko pięknie wyglądające i śpiewające, ale także inteligentne ptaki szybko uczące się sztuczek. W Europie jest to zakazane, na terenie Polski szczygieł jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy