Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (6): STRZYŻYK


Obserwując ptaki w moim ogrodzie zauważyłam małego ptaszka na sąsiedniej działce.   Okazało się potem po skopiowaniu pliku na komputer i dokładnym przyjrzeniu się, że to strzyżyk. Strzyżyka rozpoznałam po wyszukaniu w przewodniku Collinsa tego ptaka.

Jest to jeden z najmniejszych ptaków Europy (dużo mniejszy od wróbla, tylko 9 cm i 6g wagi). Posiada charakterystycznie uniesiony ogon. U tych ptaków samiec i samica wyglądają podobnie.


fot. Taki to on już jest, pięciu sekund na miejscu nie usiedzi

Strzyżyki prowadzą skryty tryb życia, są samotnikami. Są bardzo ruchliwe i zwinne, przebywają głównie w niskich, gęstych zaroślach. Żywią się owadami i pajęczakami. Swoją dietę uzupełniają kijankami żab i małymi rybami. Pokarmu szukają na liściach drzew, pniach oraz na ziemi.

Samiec strzyżyka to prawdziwy amant i troskliwy ojciec. Potrafi wybudować kilka gniazd a w każdym mieć potomstwo z inną samiczką. Swoim potomstwem opiekuje się jeszcze długo po tym jak wyjdą z gniazda. Są niedoświadczone, więc chroni je odwracając uwagę napastnika nerwowym terkotaniem, które przybiera z czasem na intensywność. Dba o to, żeby repertuar jego zachowań i zabiegów odstraszających był bardzo zróżnicowany.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy