Roślinożerne owady ! – 30.03.2021


Pod koniec marca wiele roślinożernych owadów rozpoczyna swój rozwój. W ostatnich latach szczególnie dokuczliwe były mszyce, których pierwsze pokolenia wylęgają się z jaj w okresie kwitnienia forsycji, klonów i dereni. Te nowe pokolenia przed nawracającym zimnem ukrywają się w łuskach rozwijających się pąków (w taki sam sposób postępują niezwykle wrażliwe na mróz larwy miodówki jabłoniowej). Jako, że żywią się sokiem roślinnym i namnażają w zawrotnym tempie to nieodwracalnie niszczą liście oraz przenoszą szkodzące roślinom choroby. Dlatego warto interweniować od razu, kiedy tylko zauważymy pierwsze osobniki. 

Na mszyce istnieje wiele gotowych preparatów. Ale poniżej podajemy 10 niezawodnych ekologicznych sposobów:

  1. Roztwór octu i wody w proporcjach 1:10 (czyli np. 100 ml octu na 1 l wody).
    Do mieszanki można dodać też kilka kropel płynu do naczyń, który wzmocni jej działanie.
  2. Roztwór z sody – łyżeczkę sody należy rozpuścić w połowie szklanki wody, następnie dodać ćwierć łyżeczki oleju rzepakowego.
  3. Roztwór z szarego mydła – 20 g mydła rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej wody, a po ostudzeniu opryskujemy roślinę.
  4. Roztwór wody i mleka – mleko krowie wymieszane z wodą w proporcjach 1:1.
  5. Wywar z cebuli – pokrojoną w kostkę dużą cebulę włożyć do niedużego garnka, zalać 1 l wody i gotować przez 30 minut. Odcedzić wywar i ostudzić.
  6. Roztwór z czosnku – 3-4 ząbki drobno posiekanego czosnku przekładamy do słoja
    i zalewamy ciepłą woda. Zastawiamy na 24 godziny w ciepłym miejscu ale nie bezpośrednio na słońcu. Po upływie doby gotowy płyn rozcieńczamy z wodą
    w stosunku 1:1 i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Sam roztwór można do miesiąca czas przechować w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.
  7. Wyciąg z pokrzywy – 1 kg świeżych pokrzyw zalać 10 l odstanej wody deszczowej. Miksturę odstawiamy na dobę, a gdy miną 24 godz. Można rozpocząć oprysk (polecany również w zwalczania szarej pleśni).

Roztworami należy pokrywać rośliny bardzo obficie i dokładnie a zabieg kilkukrotnie powtórzyć. Najlepiej sprawdzają się małe, ręczne spryskiwacze.

  1. Usuwanie mechaniczne – czyli zakłammy rękawice i zbieramy je ręcznie.
  2. Biedronki i ich larwy, aby je zwabić do zaatakowanej rośliny najlepiej spryskać roślinę wodą z cukrem i przywiązać żółtą tasiemkę.
  3. Lawenda, nasturcja i cząber – to rośliny odstraszające mszyce, można je stosować
    w celu zapobiegania ponownej kolonizacji mszyc.

Ewa Majewska

St. Instruktor ds. Ogrodnictwa

OZ PZD w Opolu