Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (16): PLISZKA ŻÓŁTA


W pobliżu naszego ogrodu działkowego można spotkać i obserwować pliszkę żółtą. Te otwarte przestrzenie, wilgotne łąki i pola intensywnie uprawiane rzepakiem a także kępki krzaków – to jej środowisko. Pliszka jest u nas przelotem, to ptak wędrowny więc pojawia się od końca marca do maja, a odlatuje od końca sierpnia do października. Zimuje nad Morzem Śródziemnym oraz bardziej na południu – w Afryce. Gniazdo tworzy na ziemi pod kępą trawy lub w dołku starannie ukryte. Buduje je z krótkich, grubych łodyżek i traw, wyściela cienkimi suchymi trawami oraz włosiem.

Pliszka żółta jest najmniejsza z całej rodziny pliszkowatych. Zaledwie 16-17 centymetrów i około 26 gramów wagi. Samce mają kolorowe ubarwienie z bardzo charakterystycznym żółtym brzuchem, oliwkowym grzbietem i szarozielonymi skrzydłami. Głowa szara z białą brwią i wąsem. Samice są bardzo podobne, jedyne co je odróżnia to mniejsza jaskrawość upierzenia.

Pliszka żółta zjada owady, często w pobliżu pasącego się bydła (w bliskiej odległości ogrodu znajdują się pastwiska bydła), a także mięczaki, pędraki i pajęczaki.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy