Bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin – opryski

Środki Ochrony Roślin są to preparaty zwierające jedną lub więcej substancji biologicznie czynnych oraz ich metabolity, mikroorganizmy i produkty ich działalności, a także organizmy żywe. Ich przeznaczeniem jest ochrona roślin i produktów roślinnych przed organizmami szkodliwymi takimi jak: grzyby, bakterie, wirusy, organizmy zwierzęce oraz chwasty. Substancje biologicznie czynne maja zakłócić czynności życiowe szkodników, mogą być to substancje organiczne lub nieorganiczne, w jednym preparacie może być ich kilka. Obowiązują 3 nazwy środków ochrony roślin: handlowa, zwyczajowa i chemiczna – potrzebna jest najbardziej przy zatruciach. Środki ochrony roślin są dostępne w rożnych formach użytkowych takich jak: płyny, proszki, granulaty. Najlepiej przed udaniem się na zakupy zrobić zdjęcie chorej rośliny, szkodnika lub chwastu na działce i pokazać sprzedawcy, który ma obowiązek udzielić informacji oraz pomóc w doborze odpowiedniego ŚOR. Skuteczność preparatu jest zależna od wyboru substancji aktywnej oraz jej koncentracji i stężenia w cieczy roboczej, a także od terminu (temperatura) i częstotliwości zabiegów.  

            W trakcie wykonywania zabiegów chemicznych w postaci oprysków należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa:

  • OBOWIĄZKOWO TRZEBA SIĘ ZAPOZNAć Z ETYKIETA ŚOR, w tym zapoznać się z adresami najbliższych ośrodków toksykologii.
  • Właściwie postępować podczas przygotowania cieczy roboczej oraz podczas mycia opryskiwacza.
  • Obowiązkowo trzeba stosować odzież ochronną, absolutnie niedozwolone jest noszenie tej samej odzieży po oprysku w przestrzeni domowej lub na przykład przytulanie domowników zwłaszcza DZIECI, gdyż ŚOR wchłaniają się kontaktowo, czyli przez skórę lub oczy. Dla dzieci, które maja niska masę ciała, dawka kontaktowa może BYĆ SMIERTELNA.
  • Należy uważać, aby zapobiec skażeniu wody w trakcie napełniania i opróżniania zbiornika opryskiwacza.
  • Należy poinformować o planowanym zabiegu sąsiadów zwłaszcza, jeśli o okolicy znajdują się PASIEKI PSZCZELARSKIE, gdyż pestycydy tzn. środki owadobójcze działają na wszystkie owady wystawione na działanie preparatu.
  • Nie wykonujemy oprysków, jeśli w pobliżu bawią się dzieci lub w sąsiedztwie piaskownic i innych miejsc do zabawy.
  • Sprawdzamy stan techniczny opryskiwacza i odpowiednio ustawiamy kalibrację.
  • Nie wykonujemy oprysku podczas wietrznej pogody ani w porze oblotu zapylaczy.
  • Na żądanie kupującego dystrybutorzy i sprzedawcy ŚOR maja obowiązek udzielić informacji dotyczącej zagrożeń związanych z PRZEWOZEM, MAGAZYNOWANIEM oraz STOSOWANIEM preparatu, na etykiecie dostępne są informacje dotyczące wszystkich zagrożeń i ostrzeżeń.
  • Przechowujemy ŚOR w oryginalnym opakowaniu w miejscu niedostępnym dla dzieci, w miejscu uniemożliwiającym kontakt z żywnością .
  • Resztki cieczy należy zużyć po uprzednim rozcieńczeniu na powierzchni, którą spryskiwaliśmy.
  • Stosujemy ŚOR zgodnie z zakresem działania wyszczególnionym na etykiecie.
  • Nie wyrzucamy opakowań do zwykłych ogólnych odpadów komunalnych tylko oddajemy bez opłat do punktu sprzedaży, który przekaże je profesjonalnej firmie zajmującej się utylizacją odpadów. Nie musi to być ten sam punkt, w którym dokonaliśmy zakupu. Opakowanie można oddać do dowolnego sklepu, który uczestniczy w Systemie PSOR.

Elżbieta Bartczak

starszy instruktor ds. ogrodnictwa