Dzień Działkowca ROD “Aster” w Opolu – 16.09.2017 r.

W ubiegły weekend, w dniu 16 września, na terenie ROD Aster w Opolu odbył się Dzień Działkowca. Tegoroczne święto połączone było z obchodami 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce.  Jak co roku na placu Działkowca zostały rozłożone namioty zabezpieczające przed niezbyt przychylną aurą. Została przygotowana tablica z galerią zdjęć z życia naszego ogrodu w ostatnim roku. Uroczystość rozpoczęto hymnem działkowców „Zielona Rzeczpospolita”  następnie prezes ogrodu p. Ewa Rola poprosiła o uczczenie pamięci działkowców, którzy odeszli od nas na zawsze.

20170916_163642

W uroczystości z ramienia okręgu opolskiego brał udział członek zarządu pan Zygmunt Popielarczyk Swoją obecnością zaszczycił nas również przewodniczący Rady Dzielnicy Tadeusz Białowicz.  Po przywitaniu przybyłych działkowców jak i gości Prezes przedstawiła działania zarządu podejmowane w obecnym roku a wynikające z realizacji przyjętego Programu Rozwoju Społecznego ROD. Rok 2017 bardzo obfitował w spotkania w ogrodzie.  Co miesiąc począwszy od kwietnia odbywały się przeróżne spotkania tj. Wiosna w ROD, spotkanie pokoleń, relaks w ogrodzie, wspólny wyjazd do Łosiowa.

W związku z obchodami 120-lecia ogrodnictwa działkowego w Polsce została przygotowana specjalna prezentacja multimedialna pokazująca krótką historię jego powstania ale i tegoroczne zdjęcia ze świętowania w różnych miastach m.in. w Koźminie Wlkp., Zielonej Górze. Działkowcy mieli możliwość obejrzenia galerii z krajowych (Bytom) i wojewódzkich obchodów Dnia Działkowca (Kędzierzyn- Koźle), gdzie nasi działkowcy użytkujący działkę nr 13 zostali  nagrodzeni I miejscem w konkursie Działka Roku Okręgu Opolskiego 2017. Jest to dla nas szczególne wyróżnienie. Pokazaliśmy, że nawet w takim maleńkim ogrodzie jak nasz są działkowcy, którzy oddali swe serce temu skrawkowi ziemi. Przez lata pracowali na swój sukces i uznanie jury. Jesteśmy dumni. Tym razem”13” została szczęśliwą liczbą.

20170916_164145

Po prezentacji nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń dla zasłużonych działowców. Złotą odznakę otrzymał pan Władysła Wawryczyk prezes ROD w latach 2006-2010. Brązowe odznaki otrzymali: Anastazja Mazur, Halina Tomaszewska-Kosiec, Barbara Dziedzic, Tadeusz Staszewski, Henryk Filecki. Jak co roku został przygotowany konkurs wiedzy ogrodniczej. Tym razem tematem przewodnim była pielęgnacja trawnika. W tym roku zarząd postanowił wyróżnić działki, które u tym roku uległy największym przemianom. Z tej okazji zarząd wręczył również działkowcom pamiątkowe puchary. Nasza praca została doceniona również przez zarząd ROD „Odra” , w imieniu którego prezes pan Zygmunt Popielarczyk  przekazał do naszego ogrodu książki. Serdecznie dziękujemy za życzenia z okazji Dnia Działkowca i uznanie dla wykonywanej przez nas pracy.

20170916_184231

Po oficjalnej części bawiliśmy się do późnych godzin. Niestety chłód i padające deszcze prawdopodobnie przyczyniły się do niskiej frekwencji w uroczystości. Przed nami ostatnie w tym roku jesienne spotkanie. Mamy nadzieję, że tym razem większa ilość działkowców skorzysta z proponowanej formy odpoczynku i okazji do wspólnego świętowania.

Prezes ROD Aster
Ewa Rola