Dzień  Działkowca w ROD „Frotex”  w Prudniku – 26.08.2017 r.

W dniu 26 sierpnia 2017 roku świętowali podczas dożynek działkowych, działkowcy z Rodzinnego Ogrodu „Frotex” w Prudniku. Organizacja „Dni Działkowca” to coroczne imprezy, to najlepszy dowód na to, że idea ogrodnictwa działkowego jest wciąż żywa.  Mogą  wziąć w niej udział wszyscy działkowcy. Obchody rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu PZD oraz chwilą ciszy uczczono pamięć działkowców, którzy odeszli przez ten rok na zawsze.

Licznie przybyłych działkowców oraz zaproszonych gości; Jaszewski Józef członek Okręgowego Zarządu PZD w Opolu oraz przedstawiciela lokalnego „Tygodnika Prudnickiego” Damiana Wichra przywitała prezes ROD Maziarka Maria. Nie przybył nikt z zaproszonych członków władz Samorządowych Powiatu i Miasta i Gminny. Prezes w swoim wystąpieniu podziękowała działkowcom za ich liczny udział w święcie działkowców, za ich dbałość o działki. Stwierdziła, że tak liczny udział działkowców świadczy, że działkowcy cenią swoje działki, swój ogród i idę ogrodnictwa działkowego. Mówiła też , że wśród działkowców coraz więcej jest młodych, chętnych do pracy ludzi, ale jednak wciąż największy posłuch mają doświadczeni działkowi weterani. Są tacy, którzy mimo, że brakuje im sił, by dbać o swój kawałek ziemi nie mogą się z nim rozstać – to kawałek ich życia, dlatego tu pomoc rodziny jest nieodzowna.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po kilkuletniej przerwie, obecny zarząd, drugi rok z rzędu organizuje obchody „Dni Działkowca”.  Ubiegłoroczne były szczególne z powodu 70-cio lecia powstania naszych ogrodów i  35- lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców.  W sposób bardzo znaczący ROD „Frotex” zapisał się w historię Polskiego ogrodnictwa działkowego.

Tegoroczne święto działkowców połączone jest z obchodami Jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Okręgowy Zarząd Polskiego Zawiązku  Działkowców w Opolu z tej okazji uhonorował dyplomem Uznaniowym byłych wieloletnich prezesów naszych ogrodów Pana Wojtczaka Czesława i Pana Czerniaka Josela.

W ogromnym skrócie historię 120-lecia Ruchu Działkowego w Polsce przedstawił wiceprezes zarządu Koryzna Roman. Bardzo mocno zaznaczył , że świętując dziś ten jubileusz pomimo dumy z dotychczasowych osiągnięć, czeka nas działkowców wiele pracy, a obecnym wszystkim, którzy działają na rzecz działek i ogrodów oraz ich duży wkład i wysiłek jaki włożyli,  obecny zarząd życzy dużo zdrowia i wspólnej integracji dla dobra ogrodu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Każdego roku obchody „Dnia Działkowca” przyciągają coraz większą uwagę.  Można się spodziewać, że i tym razem okażą się wielkim sukcesem.

Podczas tych świątecznych obchodów działkowcy mogli się pochwalić się swoimi plonami na „Stole  Działkowym”. Zasłużonym działkowcom wręczono odznaczenia Polskiego Związku Działkowców oraz nagrody od Zarządu ROD.

Zarząd ROD wyróżnił dyplomami i  nagrodami rzeczowymi działkowców, którzy brali udział w Konkursie „Wzorowa Działka 2017”.

Pan Jaszewski Józef w imieniu Okręgowego Zarządu PZD w Opolu i własnym złożył życzenia wszystkim działkowcom ich rodzinom i organom statutowym za ich pracę oraz przekazał życzenia z okazji Dnia Działkowca. Poinformował też, że Zarząd PZD w Opolu , wspiera działania rodzinnych ogrodów działkowych. Pogratulował wszystkim odznaczonym odznakami związkowymi oraz wyróżnionych dyplomami za piękne działki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po części oficjalnej wspólne świętowanie i zabawa przy doborowej muzyce oraz biesiadnych utworach prezentowanych przez jednego z naszych działkowców, trwała do późnych godzin.

Wiceprezes Zarządu
ROD “Frotex” w Prudniku
Koryzna Roman