Moim zdaniem (1) – Kampania sprawozdawcza

To była trudna kampania sprawozdawcza, szczególnie dla tych zarządów, które były mało zaangażowane w działaniu na rzecz ogrodu. Działkowcy nie byli wtedy wyrozumiali. Chociaż ogólnie jest tak, że nasi kochani działkowcy są zdania, że wynajęli sobie ekipę (zarząd), który za małe pieniądze będzie za nich robił wszystko. Stąd mało interesują się ogrodem i jego sprawami. Dbają tylko o to, aby nie było drożej i uciążliwiej. Nie zawsze troszczą się, by było lepiej.

A mnie się marzy wspólnota działkowców, taka ich koncentracja wokół lidera – prezesa. To się dzieje na kilku ogrodach. Tak jest w Oleśnie, Kędzierzynie – Koźlu, ale dzieje się zbyt rzadko. Po pierwsze, za mało jest takich oddanych liderów, którzy żyją sprawami swojego ogrodu.  Po drugie, jednak Polacy angażują się głównie w sprawy swojej rodziny, więc z trudem oddają się innym wspólnotom.

Obecnie mamy w Okręgu Opolskim trzy typy ogrodów: wspomniane wspólnotowe, kompleksy działek, profesjonalnie zarządzane przez zarząd oraz te trzecie, które muszą wybrać swoją drogę. Moim zdaniem.

Opole, 7 czerwca 2018 r.
Bartłomiej Kozera

foto:pixabay