Moim zdaniem II (26) – Działka model’2020

Działka zawsze jest na miarę potrzeb człowieka, jest odzwierciedleniem, tego co ceni. Po obejrzeniu wielu działek można mieć pogląd na to czym żyje współczesny Polak. Spróbuję tę relację działka – użytkownik działki uchwycić.

Wzrosły znacznie wymagania estetyczne obecnych działkowców. Współczesna działka musi być ładna lub miła. Tego kiedyś nie było. Działka miała żywić. Obecna ma co najwyżej dożywiać a przede wszystkim sprawiać, że miło będzie tu przebywać. To jest rzecz zupełnie nowa. Globalnej estetyzacji kraju towarzyszy podnoszenie poziomu estetycznego działek. Ponieważ gusta są różne, więc i efekt tych zabiegów jest rozmaity. Nie ma jednak działki bez kwiatów, bez krzewów ozdobnych, podobnie jak nie ma działki bez trawnika.

Od kilku lat obserwuję jak moda w zakresie ogrodnictwa ciągnie z Zachodu na Wschód. Dotyczy to kwiatów i krzewów ozdobnych. Niestety temu procesowi podnoszenia wyglądu działek nie towarzyszy proces podnoszenia estetyki ogrodu. Zarządy mają na głowie inne sprawy – wodę i śmieci, więc tereny ogólne ich mniej interesują. Inaczej mówiąc problemy działkowca i zarządu rozmijają się. Ładne działki są często w brzydkich ogrodach.

Widać wyraźnie jak nasze działki europeizują się, co jest konsekwencją zmian zachodzących w nas.

29 czerwca 2020 r.

Bartłomiej Kozera