Ochrona ptaków na działkach w ROD

Rola ptaków w ograniczeniu ilości szkodników upraw jest tak wielka, że wynagradza szkody wyrządzone przez ptaki. Ptaki to nasi mali – wielcy sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami. Skład ptasiej diety składa się w dużej mierze z owadów, które są częstymi szkodnikami roślin działkowych. Ptaki chętnie osiedlają się w miejscach gdzie mogą liczyć na bezpieczne schronienie, dostatek pożywienia i wody, oraz dogodne warunki do rozmnażania. Dlatego powinniśmy posadzić na działce drzewa i krzewy uzbrojone w ciernie które pozwolą ptakom ukryć się w gęstwinie pędu przed potencjalnymi wrogami. Mogą to być dzika róża śliwa tarnina głóg, berberys oraz rośliny, które zapewnią im pożywienie poza sezonem. Owoce pozostające w pędach takie jak aronia, dzika róża, czarny bez, winobluszcz, jarząb, ligustr, ognik i jabłoń ozdobna.

Na terenie działki powinniśmy umieścić też odpowiedni pojemnik z wodą lub specjalne poidełko. Aby dać szansę przetrwania zimy w dobrej formie.

W rozmnażaniu  ptaków na działce mogą pomóc budki lęgowe. Zanim powiesimy je na drzewach musimy dobrać kształt i rozmiar oraz wielkość otworu wlotowego do konkretnego gatunku butki. Powinny być zamontowane w miejscu do, którego nie będą miały dostępu drapieżniki to jest koty, kuny, lisy. Domek dla dla ptaków należy wykonać z drewna sosnowego lub świerkowego z drewnianych desek. W domkach dla ptaków mogą zagnieździć się jedynie nieliczne gatunki. Dla każdego gatunku musi on mieć inne wymiary chodzi o średnicę otworu wlotowego, wysokość zawieszenia otworu wlotowego od dołu długość dna, wysokość tylnej ścianki, wysokości przedniej ścianki.

Przykładem ptaków mogą być sikorki, pleszki i szpaki. Dla tych wybranych przeze mnie przykładowy ptaków na przykład średnice otworu wlotowego będą różne. Sikorka powinna mieć otwór wlotowy o średnicy 3,5 cm, pleszka 5 cm a szpak 8 cm. Pozostałe wymiary proporcjonalnie będą większe.

Andrzej Pierzchała
Instruktor okręgowy SSI PZD z ROD im. A. Mickiewicza w Głubczycach
Okręg Opolski