Opolscy działkowcy na kiermaszu w Wojsławicach

W słoneczną niedzielę 2.10.2022 r. grupa opolskich działkowców pojechała autokarem na jednodniową wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach na XIII Festiwal traw i kwiatów jesieni. Był to kiermasz jesiennych roślin połączony z wieloma atrakcjami.

W programie kiermaszu była wystawa florystyczna “Kolorowy zmierz lata” oraz wystawa fotograficzna “Szumem malowane” Michała Jezierskiego. Odbył się także pokaz mody strojów historycznych pt. “Moda przeplatana jesienią” z Pracowni Kostiumów i Dekoracji w Bielawie oraz kompozycji florystycznych Jolanty Supel.

Oprócz kiermaszu, na którym zaopatrzyliśmy się w wiele ciekawych roślin – cebul, bylin, krzewów i traw, do upiększenia naszych działek, każdy kto miał siły mógł uczestniczyć w spacerze z przewodnikiem pn. “Bylinowe 4-pory roku – jesień i zima” lub indywidualnym zwiedzaniu Arboretum. Była to swojego rodzaju koloroterapia czy terapia kolorem, które ma terapeutyczny wpływ na nasz nastrój. Podczas naszej wizyty dominujące barwy w Arboretum to żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony i brązowy. Żółty – kojarzy się przede wszystkim ze słońcem. Jest kolorem radosnym. Ma za zadanie dodawać energii i pewności siebie. Pomarańczowy – to kolor bardzo energetyczny. Dodaje więc chęci do działania i sprzyja pogodnym myślom. Czerwony – ma za zadanie pobudzać. To silny kolor, który przyspiesza nasze działania. Brązowy – jest to barwa, która daje poczucie bezpieczeństwa. Dodaje harmonii i spokoju w codziennym życiu. Zielony – to kolor optymistyczny, który ma pomóc w podejmowaniu decyzji i dodawać wiary, ale też koić nerwy, wyciszać.

Zachwyceni pięknem przyrody oraz zaopatrzeni w unikatowe okazy roślin w godzinach wieczornych powróciliśmy pełni wrażeń do swoich domów.

Ewa Majewska
St. instruktor ds. ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu