Opolscy instruktorzy SSI PZD na winobraniu w Byczynie

W ciepłą i słoneczną niedzielę 9-10-2022 r. grupa 10 opolskich instruktorów SSI PZD pojechała na winobranie 2022. Winnica Parypa to kameralna rodzinna winnica ulokowana w historycznej miejscowości Byczyna. Właściciele winnicy na powierzchni 1,3 ha uprawiają nieco ponad 4 tysiące krzewów, które odnalazły się na lokalnym siedlisku. Uprawa winorośli odbywa się ekologicznie z pełnym poszanowaniem natury.

Zbiór odmiany Rondo odbył się w gronie rodziny i znajomych właścicieli winnicy. Dobrze się przy tym bawiliśmy a przy okazji próbowaliśmy smaku tych słodkich owoców. Była to także możliwość przypatrzenia się jakim sposobem poprowadzono pnącza i w jakich odstępach posadzono, aby wydany plon dał wymierne korzyści.

Po zakończeniu zbiorów udaliśmy się posiłek gdzie poczęstowano nas pysznym ciastem, kawą oraz mogliśmy spróbować ubiegłorocznego wina białego i czerwonego. Była to też okazja, aby porozmawiać o strukturze winnicy a także poznać wszystkie odmiany uprawianych starych odmian winorośli (Seyval Blanc, St. Pepin, Rondo, Frontenac i Heridan) pod względem odporności na mróz i choroby. Mieliśmy też okazję obserwować proces produkcji wina, zagospodarowania odpadów po uzyskaniu soku oraz dowiedzieliśmy się jak wykonuje się badanie owoców pod kątem dojrzałości zbiorczej.
Serdecznie dziękujemy Właścicielom Winnicy Parypa za niesamowite wina i gościnność. Cieszyliśmy się każdą chwilą naszego pobytu w gospodarstwie. Życzymy wielu sukcesów!

Ewa Majewska
St. Instruktor ds. ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu