Rozpoczęcie sezonu w ROD “Aster” w Opolu

Button-Info-iconRodzinne Ogrody Działkowe z roku na rok coraz bardziej nabierają charakteru rodzinnego. Powstają programy społecznościowe mające na celu coraz większą integrację społeczności działkowców. Zarządy w ogrodach starają się organizować spotkania integracyjne, otwierają ogrody dla lokalnej społeczności. Początkowo brak zainteresowania ze strony działkowców, tym co oferuje się w ogrodzie, z czasem zmienia się. Niska frekwencja na corocznych zebraniach sprawozdawczych w ogrodzie z pewnością jest tego odzwierciedleniem. Brak zainteresowania dla tego co działo się w ogrodzie w poprzednim roku, brak zainteresowania sprawami bieżącymi to powszechny stosunek działkowców do działalności zarządów w poszczególnych ogrodach. Zapracowani, z ciągłym brakiem czasu, zamykają się w swoich małych enklawach. Dlatego myślę, że tak ważne jest by zmienić wizerunek Rodzinnych Ogrodów Działkowych, by nie były zlepkiem kilkunastu czy nawet kilkuset działek.

Wszyscy na coś czekamy. Jak to jest, że tylko część z nas realizuje swoje najodleglejsze marzenia, a reszta wciąż czeka? Marzy mi się taki stan by działkowiec wchodząc na teren ogrodu odczuwał wręcz radość nie tylko z faktu posiadania działki, ale i ze spotkania drugiego człowieka, sąsiada, znajomego.

W ogrodzie Aster w Opolu zrzeszającym 43 działki od kilku lat organizowane były wyłącznie Dni Działkowca. Wydawałoby się, że w tak maleńkim ROD nie będzie problemów z integracją działkowców. Nic mylniejszego. Początkowo zarzucano zarządowi, że jest to niepotrzebny wydatek, że koszt niewspółmierny do efektów. Z czasem niska frekwencja w uroczystościach zmieniła się, a działkowcy sami prosili o zorganizowanie kolejnych spotkań. W ubiegłym roku jesienią zorganizowaliśmy po raz pierwszy spotkanie integracyjne „Pieczony ziemniaczek”.

W tym roku rozszerzając ofertę postanowiliśmy zachęcić naszych działkowców do uroczystego rozpoczęcia sezonu. Ku naszemu zadowoleniu chęć udziału w wiosennym spotkaniu integracyjnym wyraziło ponad 40 osób.

„Rozpoczęcie sezonu 2016” w ROD Aster odbyło się 30 kwietnia br. Organizatorzy postarali się by spotkanie to było ciekawe i inne od dotychczasowych. Na otwarcie przygotowano dwie piniaty w kształcie warzywa oraz kwiatu. Jak przystało na wiosenne prace na działce przygotowana dynia oraz aster wypełnione były słodyczami oraz nasionami warzyw, kwiatów i ziół, a także pierwszym tegorocznym numerem „Zielonej Rzeczpospolitej”. Symbolizująca prace porządkowe ich zawartość była zbierana za pomocą grabek. Pomysł zyskał aprobatę, a rywalizujące drużyny były głośno dopingowane.

Choć kapryśna wiosna nie rozpieszcza nas w tym roku ciepłem pogoda dopisała. Słońce rozgrzewało nas przez całe sobotnie popołudnie. Wraz z promieniami niosło nadzieję na ciepłe lato, na  radość z przebywania na łonie natury.

Wiosną, gdy budzi się wszystko do życia wszyscy nabieramy energii do pracy na działce. Wiosenne porządki, naprawa uszkodzonego przez okres jesienno-zimowy ogrodzenia, czy też altan, przygotowanie podpórek do przyszłych kwiatów to częste czynności wykonywane w pierwszym okresie na działkach. Stąd też wyłonił się pomysł kolejnej zabawy a mianowicie nauki wbijania gwoździ.

Z nastaniem wieczoru zapłonęło ognisko. Wszyscy zebraliśmy się przy płonącym ogniu. Jeden z działkowców przygotował nawet śpiewniki, żeby wszyscy mogli uczestniczyć w śpiewaniu.

Spotkanie integracyjne trwało do późnych godzin. Wszyscy bawiliśmy się doskonale. W tym roku czeka nas jeszcze kilka okazji do wspólnego odpoczynku. W sierpniu będziemy obchodzić Dzień Działkowca a jesienią spotkamy się przy ognisku i pieczonym ziemniaku.

Tymczasem zabieramy się do nowej inwestycji w naszym ogrodzie. Jak w powiedzeniu „apetyt rośnie w miarę jedzenia” zintegrowani jak jedna rodzina widzimy nasze potrzeby.

Już niedługo nasze kolejne spotkanie, tym razem czeka nas wspólny wyjazd na „Lato Kwiatów” do Otmuchowa.

Dziękuję działkowcom Rodzinnego Ogrodu Działkowego Aster w Opolu za pomoc i wsparcie w naszych działaniach. Dziękuję za ich obecność w życiu naszego ogrodu.

W rozpoczętym sezonie 2016 życzę wszystkim Zarządom Rodzinnych Ogrodów Działkowych sukcesów w pracy, uznania i pełnej akceptacji działań w swoich ogrodach.

Prezes ROD Aster w Opolu Ewa Rola

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć OZ PZD