Samotwór – 19.10.2019

W sobotę 19 października grupa opolskich instruktorów SSI PZD uczestniczyła w szkoleniu pn. “Sad jesienią i zimą”. Zajęcia na terenie Stacji Badawczo-Dydaktycznej w Samotworze Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przeprowadziła dr inż Ewelina Gudarowska, która omówiła tegoroczne problemy na działkach związane z suszą i przymrozkami a także wspólnie dokonaliśmy przeglądu chorób i szkodników w sadzie. Miedzy czasie uczestnicy szkolenia zbierali owoce a także pobrali sadzonki winorośli i kolcowoju chińskiego.

W dalszej części szkolenia dr inż. E. Gudarowska przygotowała wykład z zakresu rozpoznawania odmian jabłoni i grusz, omówiła cechy charakterystyczne owoców a także odporność drzew na choroby pod względem polecanych odmian do nasadzeń na działkach w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Instruktorzy dowiedzieli się także bardzo ważnych informacji nt chorób przechowalniczych i nauczyli się je rozpoznawać.

Na zakończenie odwiedziliśmy szkółkę drzew ozdobnych i owocowych Państwa Wdowiak w Wróblowicach, gdzie zaopatrzyliśmy się w drzewa i krzewy owocowe.

Serdecznie dziękujemy Kierownikowi Sadu oraz dr inż. Ewelinie Gudarowskiej za ogromne zaangażowanie, życzliwość i serdeczne przyjęcie grupy społecznych instruktorów SSI Okręgu Opolskiego PZD w sadzie.

Ewa Majewska
Instruktor ds ogrodnictwa OZ PZD w Opolu