„Specjalistyczne szkolenia ” – ZAKOŃCZONE

W okresie od 20 lutego do 2 marca 2018 roku na terenie województwa opolskiego odbyło się sześć narad rejonowych instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej oraz członków zarządów ROD ds. oświaty z udziałem zainteresowanych działkowców.

Głównym tematem spotkań było szczepienie i okulizacja drzew. Wykład przeplatany zajęciami praktycznymi poprowadził doświadczony sadownik i szkółkarz Grzegorz Karaś właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego Ogrodnik. Podczas wykładów mówiliśmy o możliwościach jakie daje nam szczepienie i okulizacja, zaletach oraz wadzie tych metod, omówiliśmy terminy i czynniki warunkujące zrośnięcie się zraza z podkładką, niezbędne narzędzia i przybory do uszlachetniania, terminy pobierania zrazów, terminy i metody szczepienia oraz terminy i metody okulizacji. Oprócz fachowej wiedzy na temat sposobów uszlachetniania drzew owocowych omówione zostały nowości na rynku ogrodniczym m.in. z zakresu ochrony roślin (wraz z instrukcją bezpiecznego stosowania), warzywnictwa i roślin ozdobnych.

Każde ze szkoleń zakończone było konsultacjami ogrodniczymi podczas, których uczestnicy mieli okazję podzielić się swoim doświadczeniem z innymi uczestnikami szkolenia a także poznać skuteczne metody, nie tylko chemiczne, walki z chorobami i szkodnikami upraw oraz drzew owocowych oraz ich rozpoznawania i określana progu zagrożenia.

Okręgowy Zarząd PZD w Opolu dziękuje wszystkim uczestnikom za owocne spotkania, dziękuje również zarządom ROD „Brzeg” w Brzegu, ROD „Kolejarz” w Opolu, ROD im. B. Andrzejewskiego w Nysie, ROD im. T. Kościuszki w Krapkowicach, ROD im. Wł. Reymonta w Praszce oraz ROD „Zacisze” w Kędzierzynie – Koźlu za udostępnienie sali wykładowej i zorganizowanie szkoleń.

Ewa Majewska
instruktor ds ogrodniczych