Szkarłatka! – 19.04.2021

Szkarłatka to z pewnością bardzo ciekawa i atrakcyjna do ogrodu bylina. Obejmuje ok. 25 gatunków szeroko rozpowszechnionych na wszystkich kontynentach w strefie tropikalnej i subtropikalnej, z największym zróżnicowaniem na półkuli północnej.

W naszych ogrodach i szkółkach spotkać można:

  • Szkarłatkę amerykańską pochodząca z Ameryki Północnej o rozłożystych pędach i przewieszających się kwiatostanach, dorastającą do 3 m wysokości, polecaną do dużych ogrodów;
  • najrzadziej spotykaną Szkarłatkę chińską – osiągającą wysokość ok. 1,5-2 m,  o wzniesionych pędach (stojące kwiatostany i kiście z owocami), nadającą się do uprawy zarówno w dużych jak i małych ogrodach.
  • najczęściej spotykaną Szkarłatkę jagodową – pochodzi z Dalekiego Wschodu o wzniesionych pędach (stojące kwiatostany i kiście z owocami), około 1 m wysokości, nadającą się do uprawy zarówno w dużych jak i małych ogrodach

Największą ozdobą szkarłatek są duże, zielone, jajowate liście, a także sztywne, wzniesione, pędy oraz pojawiające się na nich późnym latem błyszczące, zebrane w kiście, czarne owoce, kontrastujące z czerwono-różowymi pędami. Również białe kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany maja swój urok. Dlatego szczególnie gatunek amerykański najlepiej prezentuje się jako soliter na tle trawnika, ogrodzenia lub białej ściany budynku, natomiast wszystkie gatunki dobrze wyglądają w ogrodach naturalistycznych, w wielogatunkowych grupach i w kompozycjach rabatowych.

Szkarłatka nie jest byliną zbyt wymagająca i z reguły nie sprawia problemów w uprawie. Należy jednak pamiętać, że stanowisko pod uprawę szkarłatki trzeba wybrać bardzo starannie, gdyż roślina tworzy silny, palowy system korzeniowy i niełatwo daje się przesadzić. Preferuje gleby żyzne, próchnicze i lekko wilgotne, ale poradzi sobie również na słabszym podłożu. Jest tolerancyjna pod względem stanowiska, jej pędy najlepiej wybarwiają się w miejscu słonecznym, jednakże dobrze poradzi sobie również w półcieniu. Słabością szkarłatki jest natomiast niezbyt wysoka mrozoodporność, dlatego na zimę warto zabezpieczać roślinę przed chłodem włókniną lub iglastymi gałązkami.

Ważne:

  • stanie surowym cała roślina jest trująca (włącznie z owocami),
  • roślina inwazyjna, daje liczne samosiewy.

Ewa Majewska
St. Instruktor ds. Ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu