SZKOLENIE INSTRUKTORÓW SSI W BRZEGU – 18.02.2016

W dniu 17 lutego 2016 r. w sali szkoleniowej ROD „Brzeg” w Brzegu  odbyło się czwarte rejonowe szkolenie instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej (SSI).

DSC_0025DSC_0039

Prezentowane przez wykładowców zagadnienia obejmowały:

  1. Przegląd organizmów pożytecznych od ptaków przez ssaki, płazy, gady aż po grupy owady zapylających i drapieżnych – rola w przyrodzie i metody zwiększeniach występowania ich populacji ogrodach, sposoby na utrzymanie gleby na działce w dobrej strukturze, przegląd gatunków roślin przeznaczonych na nawozy zielone wraz z ich charakterystyką i możliwością zastosowania na działkach – mgr Elżbietę Bień z Zespołu Szkół Rolniczych im. Godlewskiego w Nysie.
  2. Cięcie i formowanie drzew owocowych, terminy cięć, cechy dobrego materiału szkółkarskiego, odmiany polecane do uprawy, nowości na rynku sadowniczym prowadził – mgr Grzegorz Karaś z PHU OGRODNIK. Przy tej okazji uczestnicy szkolenia zadawali liczne pytania dotyczące rozpoznawania chorób i szkodników drzew owocowych oraz metody ich zwalczania.

DSC_0029DSC_0045

Po wykładach teoretycznych pomimo niskiej temperatury i nie ustających opadów deszczu ze śniegiem nastąpił pokaz praktyczny cięcia drzewa owocowego, który był okazją do sprawdzenia swojej wiedzy przez instruktorów SSI. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał książkę „Ekologiczna ochrona roślin na działkach” sfinansowaną ze środków Krajowej Rady PZD.

A już jutro tj. 19.02.2016 r. zapraszamy wszystkich chętnych na szkolenie
do Kędzierzyna – Koźla  – ROD „Synteza”, ul. Gliwicka, godz. 10:00

Ewa Majewska
Instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu