Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (11): Bażant zwyczajny


Bażant stał się nieodłącznym elementem naszych miedz i jemu z tym dobrze, a nam chyba również. W naszym ogrodzie, ukrywa się na działkach tych mniej intensywnie zagospodarowanych i użytkowanych oraz w zakrzewieniach i zadrzewieniach obok ogrodu działkowego. Jest gatunkiem ptaka z rodziny kurowatych, więc tak jak kura grzebie w ziemi i patroluje najbliższą okolicę a zjada dosłownie wszystko. W ich menu znajdują się owoce, nasiona, zboże oraz gąsienice, sprężykowate, koniki polne, jaja mrówek a nawet gryzonie, gady, płazy czy pisklęta innych ptaków.

Bażant jest ptakiem zbliżonym wielkością do kury domowej. Występuje u niego bardzo wyraźny dymorfizm płciowy – ekstrawagancki kogut i niepozorna kuraka. On ma zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawe ubarwienie a także piękny długi, pręgowany ogon. Ona jest jasnobrązowa pokryta ciemnymi plamkami z krótkim ogonem. Prowadzi osiadły tryb życia a z natury jest nieśmiały i płochliwy. Kiedy coś je wystraszy to w mgnieniu oka wzbijają się w powietrze rozwijając w locie prędkość 90 km/h. Chociaż zwykle latają
z prędkością 43-61 km/h.

Ptaki te noce spędzają na większych gałęziach drzew i w krzewach, na które wzlatują wieczorami. Natomiast gniazda lęgowe zakładają na ziemi w dołkach przykrytych trawą. Są bardzo popularnym obiektem polowań jednak pomimo to gatunek bażanta nie jest zagrożony wyginięciem. My je lubimy ponieważ tępią szkodniki na naszą korzyść.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy