Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (24): SZPAK


W naszym ogrodzie co roku można obserwować szpaki. Często siedzą na liniach wysokiego napięcia.

W okresie lęgowym mają warunki do gniazdowania w dziuplach, w lesie i zadrzewieniach.  Szpaki korzystają także z budek lęgowych.  W mojej budce lęgowej szpaki założyły gniazdo i wychowały młode.  Dało mi to możliwość do wykonania ciekawych zdjęć.

Szpaki są wszystkożerne zjadają owady i ich larwy, dżdżownice, ślimaki, jagody, nasiona, a także włochate gąsienice omijane przez inne ptaki. Szpaki często można spotkać w ogrodach i sadach, gdyż ich pożywienie stanowią również owoce takie jak np. czereśnie, wiśnie, śliwki, a także wyjadają ziarno z pól – dlatego też widać je wokół ogrodu.

Ciekawostką jest to, że szpaki, w przeciwieństwie do innych ptaków, po zjedzeniu sfermentowanych owoców nie mają objawów podobnych jak po nadużyciu alkoholu. Szpaki metabolizują alkohol z niezwykłą prędkością dzięki bardzo wysokiemu poziomowi dehydrogenazy alkoholowej – enzymu rozkładającego alkohol. Jest on 14 razy wyższy niż u ludzi.

Szpak jest ptakiem częściowo wędrownym dzięki introdukcji występuje na każdym kontynencie. Wielkość ptaka wynosi ok. 20 cm. W szacie spoczynkowej szpaki mają ciemny dziób, a całe ciało pokryte jest jasnymi kropkami.  W szacie godowej ciało samców opalizuje za zielono, brązowo, niebiesko.    Nasada nosa u samic jest różowa, u samców niebieska. Młode osobniki są brązowe na całym ciele. ( Widać to upierzenie u młodego szpaka w karmniku).

Tak jak inne szpakowate jest ptakiem potrafiącym naśladować odgłosy innych ptaków, również – przy częstym kontakcie z ludźmi – ludzki głos.

Szpak uznawany jest przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za gatunek najmniejszej troski.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy