Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (9): MAZUREK

Mazurki to moi stali goście na działkowym trawniku i karmniku a to dlatego, że wolą tereny z przestrzenią zieloną. Ptaki te są szarobrązowe z czarna plamką na policzku. To właśnie ta plamka odróżnia je od kuzynostwa, czyli wróbla domowego znanego wszystkim, jako Wróbelek Elemelek.

Generalnie wróble polne (mazurki) nie są wybredne. Zjadają różne nasiona oraz małe owady tak więc w sezonie ogrodniczym są moimi sprzymierzeńcami w walce z uciążliwymi owadami. Natomiast zimą z mojego karmnika to większość rzeczy im smakuje a i to co spadnie na ziemię też chętnie pozbierają ponieważ są bardzo żarłoczne.  

Do naszego ogrodu przylatują całymi stadami a ukrywają się w gęstych krzewach. Nie boją się człowieka, ale są znacznie bardziej płochliwe i nieufne niż wróble domowe.

Mazurek zakłada gniazda w dziuplach, w otworach w murach, w różnego rodzaju szczelinach. Chętnie zasiedla skrzynki lęgowe takie jak dla sikor zawieszone przynajmniej 3 m nad ziemią. Gniazdo zbudują z korzonków i źdźbeł trawy, obficie wyścielając piórami. Gatunek
z uwagi na znaczny spadek populacji objęty jest od 2014 roku ochroną.

Porada dla działkowców:

  1. Wieszajmy budki lęgowe: model A1, co oznacza, że jej dno ma wymiary 11×11 cm, odległość między dnem a otworem wlotowym wynosi 21 cm, a średnica tego otworu to 33 mm. Mazurki chętnie gniazdują w luźnych koloniach, dlatego, jeśli teren jest odpowiedni, warto powiesić więcej „ptasich domków” (zachowując odległość ok. 20 cm między nimi).
  2. Bardzo ważne jest nie usuwanie gniazd mazurków z budek przed zimą, ponieważ zapewniają im możliwość przenocowania w ciepłym miejscu (stare gniazda możemy usuwać w drugiej połowie lutego).
  3. Dobrym pomysłem jest zostawienie na skraju ogrodu niewielkiego zakątka, gdzie nie będziemy usuwać chwastów, których nasiona stanowią przysmak mazurków.
  4. Innym ważnym elementem przestrzennym potrzebnym ptakom są krzewy, w których mogą się schować przed drapieżnikami.
  5. Latem i zimą zadbajmy o poidełko.
  6. Zimą w okresie zalegania grubej pokrywy śnieżnej dobrze jest przy krzewach lub do karmników wysypać dla nich nasiona owsa, prosa albo pszenicy, słonecznik łuskany oraz zawiesić kule tłuszczowe.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy