Życie w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi: WIEWIÓRKA 


W naszym ogrodzie można zobaczyć wiewiórki. Najczęściej jesienią, gdy dojrzewają orzechy. Teren ogrodu i otoczenie sprzyja tym gryzoniom. Wiewiórka, jest zwierzęciem głównie roślinożernym. Jej przeważającym pożywieniem są nasiona drzew i orzechy. Z chęcią zjada także owoce leśne, pąki roślin, korę drzew i grzyby. Niekiedy sięga po żywność pochodzenia zwierzęcego – owady, larwy, ptaki czy jaja. Z tego wynika, że gryzoń ten potrafi dostosować się do aktualnych możliwości żywieniowych. Wiele osób uważa, że wiewiórka może być groźnym szkodnikiem, przez to, że żywi się pąkami roślin oraz korą drzew. Zwierzę to nie jest jednak na tyle duże i groźne, by móc w zauważalny sposób zaszkodzić ogrodowi.

Jej wyglądu nie da się pomylić z żadnym innym gryzoniem. Wiewiórka ma duży, puszysty ogon w rudym kolorze (lub ciemno brązowym) oraz charakterystyczne spiczaste uszy. Ciekawostką jest to, że wiewiórki mają tyle samo włosów, co pszczoła – liczba ta wynosi 3 miliony.

Wiewiórka zimą chętnie zamieszka w budce lęgowej lub gnieździe umieszczonym na wysokości ponad 3 metrów. Szykuje sobie w takiej kryjówce przed zimą zapasy pożywienia. Często gromadzi tyle zapasów, że nie jest w stanie ich wszystkich zjeść. To zaś przyczynia się do rozsiewania roślin na terenach, na których gromadzone lub transportowane są zasoby pożywienia. Wiewiórki żyją samotnie, jeden osobnik potrafi zająć terytorium, o powierzchni nawet 5 ha. W Polsce jej głównymi wrogami są kuny, jastrzębie i koty.

W Polsce wiewiórka podlega ochronie częściowej.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy