Egzotyka w ogrodzie! – 18.05.2021


Pochodząca z Afryki cantedeskia etiopska zwana potocznie kalią ogrodową lub kallą to atrakcyjna roślina tropikalna o oryginalnych kwiatach i pięknych liściach. Tworzy liczne, duże, zielone liście (czasem nakrapiane) oraz kwiatostany w kształcie kolby, otoczone barwną, dużą pochwą. Roślina ta nalży do rodziny obrazkowatych jak znane rośliny doniczkowe: anturium i skrzydłokwiat.

Rośliny najlepiej czują się na stanowiskach wilgotnych i ciepłych oraz na żyznych, próchniczych glebach, dlatego szczególnie dobrze rosną w pobliżu oczek wodnych lub na terenach podmokłych. Preferują stanowiska umiarkowanie słoneczne i osłonięte od wiatru, na których najlepiej się rozrastają i bujnie kwitną. Najlepiej prezentuje się posadzona pojedynczo lub w grupach na tle trawnika. Uwaga – cantedeskia jest rośliną trującą, jej sok może wywołać podrażnienia.


Kupując, sadząc kłącza należy zwrócić uwagę na ich wielkość – im większe tym obfitsze kwitnienie. Kłącza cantedeskii do gruntu sadzi się w maju po ostatnich przymrozkach (tak jak dalię ogrodową). Przy regularnym podlewaniu i utrzymywaniu wysokiej wilgotności ziemi rośliny powinny zakwitnąć w lipcu. Podlewając należy zwrócić uwagę na to żeby nie moczyć liści, warto też zastosować ściółkę o jasnej brawie lub korę sosnową.   

Gdy roślina przekwitnie, a dzieje się to około września, przerywamy jej podlewanie i pozostawiamy na rabacie do jesieni. W tym okresie tworzą się nowe kłącza. Później, gdy temperatura spadnie do 10oC a liście zbrązowieją, należy wykopać kłącza. Oczyszczone z liści i osuszone umieszczamy w chłodnym  pomieszczeniu w pojemnikach wypełnionych piaskiem lub trocinami. Zimowanie kończy się w maju po ustaniu przymrozków – wtedy roślina z powrotem trafia do gruntu.

Ewa Majewska

St. Instruktor ds. ogrodnictwa

OZ PZD w Opolu