Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (18): DZWONIEC


Dzwoniec to ptak wielkości dorosłego wróbla, różniący się jednak od niego upierzeniem. Upierzenie u góry ciała jest oliwkowo – zielone, u dołu zielono – żółte. Dzióbek ma mocny, stożkowaty, barwy cielistej a na głowie widoczne szare boki. Ogon krótki żółty u nasady a czarny na końcu i rozwidlony.

Dzwoniec na swoje kryjówki wybiera zadrzewienia śródpolne i brzegi lasów. Chętnie zamieszkuje również na drzewach rosnących na alejkach parkowych, w parkach i innych miejscach, które nie są oddalone od siedzib ludzkich. Gniazdo zakłada przeważnie na świerku wysoko – od 1,5 do 4,5 metra nad ziemią, i zawsze świetnie zabezpieczone przed niebezpieczeństwami i wzrokiem ludzkim. Nasz ogród i okolica spełnia idealne warunki dla tych ptaków, dlatego często można go u nas zobaczyć.

Dzwońce żywią się produktami pochodzenia roślinnego np. pączkami drzew i zwierzęcego – drobne robaki, niewielkie owady oraz mszyce. Natomiast zimą dzwońce zjadają owoce dzikiej róży, głogu i wszelkie inne, które pozostały na drzewach czy też krzewach. Jest też częstym gościem na moim karmniku, gdzie jak przyleci to burzy święty spokój mazurków.

Fot. 2 i 3 Ich ulubionym pokarmem są nasiona słonecznika, co udało mi się uchwycić na zdjęciach.

Ze względu na piękny śpiew podobny do dzwoneczków i piękne upierzenie kiedyś dzwońce były hodowane przez ludzi. W Polsce, ale na szczęście dla tych ptaków, pojawiły się takie przepisy, które zabraniają przetrzymywania oraz hodowania rodzimych gatunków zwierząt bez udokumentowanego źródła pochodzenia.

Na terenie Polski dzwoniec jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy