Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (23): Pleszka zwyczajna


Pleszki występują w parkach, ogrodach oraz niezbyt gęstych lasach liściastych i iglastych. Ale nie mieszkają u nas na stałe. To ptaki wędrowne zimujące w Afryce. Samiec jest kolorowy, ma białe czoło, gardło i twarz czarną, pierś i boki rude, brzuch biały, a pokrywy ogonowe rude. Natomiast samica są brązowe, podobne do kopciuszka z tym, że spód mają w kolorze rudym. Swoje podróże odbywają nocą, za dnia starają się być niewidoczne.

Samiec w okresie godowym eksponuje swoje upierzenie wabiąc samiczkę. Siada wtedy na wysokich drzewach i śpiewa. Wtedy można  go  obserwować przez dłuższą chwilę. Pleszki budują gniazda  w dziuplach i budkach lęgowych. W naszym ogrodzie pleszki upatrzyły sobie budkę sąsiada typu A1, gdzie udało mi się obserwować karmienie piskląt. Dla wykarmienia piskląt pleszki (samiec i samica) kilkaset razy dziennie przylatują do gniazda.

Pleszki żywią się głównie owadami skrzydlatymi, na które polują podczas lotu lub zbierają z liści, gałęzi i pni drzew. Z obserwacji wynika, że owady w locie częściej padają łupem samców niż, samic, które wybierają pożywienie pobierane z podłoża. W ciągu 8 godzin ptaki te potrafią zjeść więcej pokarmu niż wynosi waga ich ciała. Jeśli otrzymują mniej niż 10g owadów dziennie czeka je śmierć głodowa. W okresie jesiennym mogą wzbogacać swoją dietę o różne owoce i jagody.

Na terenie Polski pleszka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy