Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (26): Drozd śpiewak


Drozda śpiewaka nie spotykamy zimą w naszym ogrodzie, przylatuje on do naszego ogrodu, co roku z południowej Europy, Afryki Północnej lub bliskiego wschodu, aby budować gniazdo. Zgrabne podklejone błotem gniazdo buduje w krzewach lub na drzewie w kształcie filiżanki. Składa w nim cztery lub pięć błękitnych jaj.

Śpiewak jest krępym w swej posturze ptakiem większym od wróbla. Grzbiet jest koloru brązowego natomiast podgardle, pierś oraz brzuch są białe z wyraźnymi cętkami w kolorze brązowym (w kształcie litery V). Na bokach piersi, od podgardla do kupra pióra lekko zabarwione na żółto. Samiec i samica są tak samo ubarwione.

Siedliskiem śpiewaka są ogrody, parki, lasy, gdyż jego główne menu to dżdżownice i ślimaki. Bardzo często spotkam go na swoim na trawniku podczas pieszych wędrówek w poszukiwaniu pokarmu. Niestety bywa, że jest atakowany wtedy przez koty i ptaki drapieżne. Późnym latem i jesienią dieta ulega urozmaiceniu na jagody, jarzębiny, jeżyny oraz owoce jemioły – uczestniczy w jej rozprzestrzenianiu.

Dziób drozda śpiewaka nie jest przystosowany do rozłupywania twardych wapniowych skorup ślimaków, dlatego wypracowały one metodę pozyskiwania pysznego ciała ślimaków. Pierwsza to chwytanie ślimaka w dziób, a następnie zrzucanie go zamaszystym ruchem głowy na twardą powierzchnię kamienia. Druga to zrzucanie kamieni na skorupkę aż do skutku, czyli do momentu całkowitego jej zniszczenia.

Drozd śpiewak, jako jedyny przedstawiciel swojej rodziny otrzymał nazwę związaną ze śpiewem, chociaż ogólnie drozdy należą do jednych z najpiękniej śpiewających ptaków. Moim zdaniem na pewno jest w czołówce najpiękniej śpiewających ptaków na świecie. Najpiękniejsze pieśni wyśpiewuje wcześnie rano i mniej więcej 2 godziny przed zachodem słońca. A dodatkowo nie jest to ptak płochliwy, czasami nawet lubi posiedzieć sobie na tarasie.

Do co najmniej XIX wieku drozdy śpiewaki były często trzymane w klatkach, ze względu na melodyjny głos. Cechą charakterystyczną ptaka jest powtarzanie każdej muzycznej frazy od dwóch do czterech razy i przeplatanie piosenki zgrzytliwymi tonami. Samiec w swoim repertuarze powyżej 100 zwrotów, wiele z nich zapożycza od swoich rodziców i innych ptaków, nawet tych egzotycznych trzymanych w niewoli. Naśladownictwo może obejmować również dźwięki emitowane przez rzeczy, takie jak np. telefon.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy