Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (37): WILGA


Co roku do naszego ogrodu przylatuje para wilg. Przyleciały do nas na przełomie kwietnia i maja z Afryki na okres lęgowy a teraz końcem sierpnia/ początkiem września odlecą. Jest to jeden z nielicznych gatunków o pochodzeniu tropikalnym. Świadczy o tym zarówno wygląd jak i bardzo krótki pobyt w naszym kraju.

W ogrodzie są sprzyjające warunki lęgowe – las liściasty, zadrzewienia nad stawem. Wilga lubi stare ogrody, parki, tereny przeplatane polami. Samica i samiec tworzą monogamiczną parę, która przez wiele sezonów może zasiedlać to samo miejsce. Wilgi w gęstym listowiu i wysoko w koronach drzew są prawie niezauważalne, dlatego są bardzo trudne do fotografowania.  Obserwuję wilgi od 10 lat z różnym skutkiem. Pomimo swego ubarwienia wilgę bardzo trudno jest zobaczyć. Samiec jest jaskrawo ubarwiony. Jaskrawożółty kolor upierzenia samca można zauważyć w locie. Jego skrzydła i część ogona są czarne. Przez oko biegnie czarna kreska. Dziób mocny, czerwonawy. Samica ubarwiona jest mniej jaskrawo. Z wierzchu jest zielono-żółta, od spodu jasna, kreskowana. Jest to ptak nieco większy od szpaka.

Pożywienie wilgi stanowią duże owady (nawet owłosione gąsienice motyli) i ich larwy, ale także soczyste owoce.  Obserwuję w ogrodzie intensywny śpiew wilgi, gdy zmienia się pogoda na deszczową.                                                                                                       

Na terenie Polski wilga jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy