Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (42): MYSIKRÓLIK


Mysikrólik to najmniejszy ptak Europy. Trudno go zauważyć, gdyż większość czasu spędza wysoko w koronach drzew. W naszym ogrodzie zauważyłam go tylko trzy razy. Ptak związany jest z występowaniem świerka pospolitego i jodły. Rzadziej widywany jest w sadach czy ogrodach. Tam, gdzie występuje, stale przelatuje między gałęziami świerkowymi, w których chętnie się gnieździ i żeruje. Mogą to być też sztuczne nasadzenia iglaków gdzie na znacznych wysokościach buduje gniazda.

Ma krępą, okrągłą sylwetkę, dużą głowę i krótki, szydłowaty ogon. Na oliwkowozielonej głowie ma charakterystyczną żółtopomarańczową (dorosły samiec) lub żółtą (samica) kreskę z czarną obwódką. Stąd polska nazwa ptaka: w ciele wielkości myszy kryje się królewski hart ducha, co wydaje się podkreślać żółta niby korona.

Wyjątkowa żywotność tych ptaków nie zanika nawet zimą. Nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych nie opuszczają one terenów lęgowych.

Mysikrólik żywi się drobnymi owadami, jak komarami, poczwarkami, larwami, pająkami, a także nasionami sosny i innych iglaków. Mysikrólik dość licznie zimuje u nas w kraju, choć rokrocznie populacja zimujących ptaków jest zmienna. 

Na terenie Polski objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy