Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (5): KACZKA KRZYŻÓWKA


Praktycznie za każdym razem wybierając się nad nasz staw nie sposób nie spotkać kaczki krzyżówki. To ptak wędrowny jednak coraz większa populacja pozostaje na GRUBEJ
w łagodniejsze zimy, a o tej porze roku jest ich szczególnie dużo.  Gniazda buduje przede wszystkim w trawie.

Krzyżówka jest ptakiem wszystkożernym jednak przeważającym składnikiem jej diety są rośliny wodne. Zanurzają wtedy w wodzie tylko przednią część ciała, przez co nad wodę wystaje tylko w komiczny sposób uniesiony kuper ptaka. Kaczki te swój jadłospis uzupełniają również pokarmem zwierzęcym – skorupiakami, larwami komarów, chrząszczami oraz innymi zwierzętami wodnymi. Nasi działkowcy wiedzą, żeby nigdy ich nie dokarmiać chlebem, ponieważ chleb naraża je na bardzo przykre choroby układu pokarmowego oraz nieuleczalne anielskie skrzydło.

Kaczka krzyżówka swoją polską nazwę otrzymała dzięki zadziwiającej zdolności krzyżowania się z innymi gatunkami kaczek, nawet spoza swojego rodzaju.

Krzyżówki są ptakami o dość charakterystycznym ubarwieniu. Samiec w szacie godowej ma głowę o charakterystycznym zielonkawym ubarwieniu. Dziób pomarańczowy, nogi również.

W przypadku samic, ubarwienie jest całkowicie inne i mniej kontrastowe.

Wszystkie kaczki mają jedną wspólną cechę – myślą tylko połową mózgu. W zależności od tego, jaka jest pora dnia, raz pracuje lewa, a raz prawa strona. Wypracowały sobie taki system, żeby jednocześnie odpoczywać i czuwać nad swoim oraz stada bezpieczeństwem.
To też całkiem zdolne lotniki, w locie poziomym mogą osiągać nawet prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Polsce kaczka krzyżówka jest ptakiem łownym, podlega ochronie w okresie od 22.12 do 14.08.

Porada dla działkowców:

  1. Na liście dozwolonych produktów, którymi można bezpiecznie dokarmiać kaczki znajdują się:
  2. drobno pokrojone, surowe lub gotowane warzywa. Do najczęściej wybieranych należą ziemniaki, buraki, marchew czy kapusta. Jeśli mają zostać ugotowane, pamiętajmy, by nie dodawać do nich soli!
  3. ziarna zbóż,
  4. płatki owsiane lub otręby,
  5. nasiona kukurydzy.
  6. Karm tylko zimą – gdy powierzchnia stawu nie jest zamarznięta, ptaki powinny same zdobywać pożywienie i nie można ich w tym wyręczać.
  7. Nie wrzucaj jedzenia do wody, tylko w bezpiecznym miejscu na brzegu – karma, która znajdzie się w wodzie i nie zostanie natychmiast zjedzona, szybko opadnie na dno
    i zamiast stanowić pożywienie dla kaczek, tylko zanieczyści zbiornik.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy