Życie w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi: MOTYLE


Motyle to klejnoty wśród owadów. Zachwycają mnie najróżniejszymi wzorami, barwami i kształtami skrzydeł. Na świecie żyje około 170 tysięcy gatunków motyli, a w Polsce występuje aż 3156 gatunków, z czego 163 to motyle dzienne. Kilka ciekawych okazów spotykam też na Relax-ie.


Fot. 1 Motyl szachownicy galatei oraz błyszczki pomidorówki

Z przykrością patrzę jak niektórzy działkowcy coraz skuteczniej pozbawiają motyli naturalnych siedlisk. Wielogatunkowe drzewa i krzewy owocowe zastępowane są przez nasadzenia iglaste, grządki uprawne zastępowane angielskimi trawnikami oraz redukcja kwiecistych rabat i dzikich zakątków, w których mogą znaleźć schronienie.


Fot. 2 Rusałka admirał

Fot. 3 Rusałka ceik

Fot. 4 Rusałka pawik

Fot. 5 Rusałka pokrzywnik

Rola motyli w przyrodzie jest bardzo ważna, ponieważ nie tylko skutecznie pobudzają zmysły estetyczne, ale także dorosłe osobniki, pobierając pokarm, zapylają przy tym kwiaty. Ma to kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi środowiska. Ponadto motyle są bardzo wrażliwe na nawozy sztuczne oraz chemiczne środki ochrony roślin. Stosując te preparaty w nadmiarze niszczymy dorosłe motyle i ich gąsienice. Zatem nawozy chemiczne najlepiej zastąpić nawozami organicznymi, obornikiem lub kompostem.


Fot. 6 Dostojka latonia

Fot. 7 Dostojka malinowiec

Fot. 8 Bielinek rzepik

Fot. 9 Bielinek kapustnik

Motyle ominą działkę, jeśli nie znajdą w niej kwiatów oraz roślin, na których mogłyby żerować ich gąsienice. Głównym pożywieniem motyli jest nektar z kwiatów. Zawarte w nektarze cukry i składniki mineralne zapewniają energię potrzebną do przeżycia. Warto więc wyznaczyć nawet niewielki fragment ogrodu i stworzyć w nim motyli azyl:

  • zasadzić kolorowe kwiaty: krokusy, pierwiosnki i zawilce, wykę, jeżówkę, kozłek czerwony, sadziec konopiasty i omżyn (motyli krzew) i wiele innych;
  • zasadzić zioła – lawendę, miętę, szałwię, oregano;
  • pozostawić odrobinę niekoszonego trawnika, który zamieni się w łąkę kwietną;
  • pozostawić kącik z chwastami np. z pokrzywą.


Fot. 10 Rusałka osetnik


Fot. 11 Rusałka żałobnik

Czasem obserwuję motyle siadające na drzewach owocowych. Owady przepadają za sokiem z fermentujących owoców, z których pozyskują potrzebne sole mineralne, ale są też takie gatunki, które zlizują spadź z liści pod koloniami mszyc. Są również motyle, które gardzą kwiatami, za to często skupiają się przy niezbyt sympatycznych źródłach pokarmu pochodzenia zwierzęcego – padlina, odchody.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy