Działkowy Sad “Owoce zamiast suplementów”

Działkowy Sad “Owoce zamiast suplementów” pod takim tytułem 13 lipca 2019 r. odbyło się szkolenie w Kędzierzyńskim Rodzinnym Ogrodzie Działkowym “Energetyk”. Organizatorzy szkolenia Piotr Gadziński – instruktor Okręgowy SSI PZD, Prezes Marian Sawicki, V-ce Prezes Zbigniew Wilk bardzo serdecznie powitali V-ce Prezes Okręgu Opolskiego P. Teresę Strzelec oraz przybyłych gości – instruktora Okręgowego SSI PZD z ROD “OMEX” Głuchołazy P.Barbarę Hajdugę, instruktora Okręgowego SSI PZD z ROD “A.Mickiewicza” – Głubczyce P. Andrzeja Pierzchałę, V-ce prezesa ROD “Miedarska Huta” P.Antoniego Kaczora z instruktorem ogrodowym P. Krystyną Borkowską z mężem oraz przybyłych działkowiczów z ROD “Energetyk”.

Na początku szkolenia skupiono się na rodzajach gleb jakie mamy oraz ich podziału w zależności od zakwaszenia. Doborze, gatunków i odmian roślin do nasadzeń na działkach, jak również wyborze gatunków pod względem wrażliwości, tolerancyjności i odporności na najgroźniejsze dla nich choroby, co w bardzo dużym stopniu ogranicza stosowanie środków ochrony roślin.

W drugiej części szkolenia posiłkując się wykładem dr. inż. Eweliny Gudarowskiej z UP we Wrocławiu n/t superowoców z działki przeanalizowano wartość zdrowotną owoców i zapotrzebowanie organizmu człowieka jakie jest pożądane do otrzymania optymalnej dawki witamin. Omówiono także ciekawe gatunki i odmiany roślin sadowniczych polecanych na działki w ROD. Witaminy w owocach i warzywach, mikroelementy, makroelementy w działkowych plonach były długim tematem do rozmów przy obficie, zdrowo zastawionych stołach, przygotowanych przez moją małżonkę Wiolettę Gadzińską -instruktora ogrodowego “Energetyk”.


Z Poważaniem
Piotr Gadziński – Instruktor Okręgowy SSI PZD Okręgu Opolskiego
z ROD “Energetyk” w Kędzierzynie-Koźlu