Formowanie drzewek! – 13.05.2021

Wiele odmian drzew owocowych jak np. jabłonie, grusze, śliwy maja tendencję do budowania strzelistych i wysmukłych koron. Ich gałęzie zamiast na boki rosną niemal pionowo w górę, co prowadzi do powstania ostrych kątów rozwidleń między przewodnikiem a konarami. Taki układ korony nie jest korzystny ponieważ sprzyja odłamywaniu się pędów zwłaszcza pod ciężarem śniegu lub owoców. Dlatego, aby tego uniknąć gałęzi wyrastających pod złym kątem, przyginanie pędów rozpoczynamy już od pierwszego roku po posadzeniu. Badania naukowe dowiodły, że gałązki po przygięciu rosną wolniej i wpływają na wejście drzewa w owocowanie (zawiązywanie pąków kwiatowych i owocowanie).

Do formowania drzewek można przystąpić w połowie maja. W zależności od długości i stopnia zdrewnienia pędów stosujemy metody:

  • gałęzie twardsze, które trudno jest nagiąć za pomocą sznurka przywiązujemy np. do pnia lub szpilki wbitej w ziemię. Przy mocowaniu do pnia lub niżej położonej gałęzi trzeba owinąć miejsce mocowania materiałem, aby zapobiec wrzynaniu się sznurka w korę;
  • gałązki niezdrewniałe przyginamy za pomocą klamerek drewnianych, które  mocujemy do przewodnika a następnie naginamy gałązkę i zakładamy na nią klamerkę;
  • młode gałązki łatwo nagniemy także za pomocą własnoręcznie wykonanych ciężarków. Aby wykonać ciężarek, wystarczy zabetonować w plastikowym pojemniku (np. po jogurcie) haczykowato wygięty kawałek drutu. Po związaniu betonu ciężarek zawieszamy na wybranej gałązce.

Uwaga: gałązek nie należy przyginać do całkowitego poziomego położenia, wystarczy je tylko nieco nagiąć a także należy regularnie sprawdzać, czy sznurek lub elementy mocujące nie wrzynają się w korę.

Po 2-3 miesiącach od przygięcia zdejmujemy mocowanie i sprawdzamy, czy pęd naturalnie utrzymuje swoje położenie. W maju należy pamiętać także o przywiązaniu malin i jeżyn do podpór.

Ewa Majewska
St. Instruktor ds. Ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu