KALENDARZ PRAC NA MARZEC – 05.03.2018 R.
Ile w marcu dni mglistych,
tyle w żniwa dni dżdżystych.
Na Św. Józefa pogoda, będzie w polu uroda.
Siejesz groch w marcu, będziesz zbierał w garncu.
Posiejesz w maju, będziesz zbierał w jaju.
Marzec to miesiąc silnych przeżyć dla ogrodnika. Słońce świeci i grzeje coraz mocniej, ptaki śpiewają i wszystko wokół zaczyna się zielenić i kwitnąć. Zdecydowanie tęsknota za pracą w ogrodzie daje już o sobie znać. Pracy jest wiele, ale należy zachować ostrożność – nocne przymrozki z pewnością ochłodzą wiosenne nastroje a zimna i wilgotna gleba nie daje się jeszcze uprawiać.
OGRÓD WARZYWNY
- Produkujemy rozsadę warzyw: pomidora, papryki, selera, sałaty, pora, kalarepy, kapusty głowiastej, kalafiora i brokułu oraz ziół. Pamiętajmy o dobrym nasłonecznieniu i temperaturze 15-18°C
- Gdy gleba obeschnie i nagrzeje się możemy przystąpić do przygotowania gleby na zagonach. Glebę spulchniamy wyrywając stare i nowo kiełkujące chwasty. Gdy nie zdążyliśmy jesienią dodać obornika, glebę wzbogacamy kompostem, lekko go przekopując. Na koniec zagon trzeba równo zagrabić dbając o gruzełkowatą strukturę gleby.
- W drugiej połowie marca w szklarni lub tunelu foliowym sadzimy rozsadę zahartowanych wczesnych odmian: kalafiora, brokułu, kalarepy czy kapusty. Międzyrzędzia natomiast możemy wykorzystać i posiać np. rzodkiewkę, rzodkiew, cebulę dymkę lub szalotkę.
- Pod koniec miesiąca, gdy gleba jest już dostatecznie nagrzana a nocą temperatura nie spada poniżej 0°C można siać warzywa odporne na niskie temperatury np. groch, bób, rzodkiewkę, szpinak, pietruszkę, marchew, pasternak, koper, dymkę czy czosnek jary.
OGRÓD OWOCOWY
- Tniemy drzewa i krzewy owocowe – dla jabłoni, gruszy czy śliwy to cięcia głównie polegające na prześwietleniu korony i regulacji rozmiarów. Drzewa zbytnio zagęszczone rodzą małe, słabo wybarwione i niesmaczne owoce a przy tym są dobrym siedliskiem do rozwoju chorób i szkodników. Pamiętajmy o zabezpieczeniu po cieciu dużych ran (np. preparat Funaben Plus 03 PA lub biała farba emulsyjna z 2% dodatkiem Miedzianu, cel: ochrona drzew przed chorobami kory i drewna oraz srebrzystością).
UWAGA: Przed przystąpieniem do cięcia dobrze jest poradzić się w tym zakresie społecznego instruktora fachowego lub brakującą wiedzę uzupełnić z literatury fachowej.
- Na początku miesiąca można jeszcze ścinać pędy roczne na zrazy do szczepienia – ważne żeby pędy nie przesychały, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia np. owinięcia wilgotną szmatką i przechowywania w pomieszczeniu z temperaturą nie wyższą niż 5°C
- W drugiej połowie marca możemy przyciąć drzewka posadzone jesienią, uwaga: pogoda powinna być ciepła i sucha, oraz skracać pędy porzeczek i agrestu na 2-4 oczka.
- Profilaktycznie po rozpoczęciu wegetacji drzewa owocowe, wszystkich gatunków, można opryskać preparatem miedziowym (Miedzian 50 WP). Ogranicza to występowanie chorób bakteryjnych np. zarazy ogniowej, parcha czy raka bakteryjnego.
- Na brzoskwini kontynuujemy opryskiwanie drzew przez kędzierzawością liści brzoskwini do czasu nabrzmiewania pąków (Syllit 65 WP).
- Na śliwach w fazie nabrzmiewania i pękania pąków śliw stosujemy opryski zapobiegawcze przeciwko torbieli śliw (Syllit 65 WP).
- Wycinamy pędy malin, na których znajdują się kilkucentymetrowe podłużne lub okrągłe wyrośla. Zimują w nich larwy galasówki maliniaka i pryszczarka malinowca.
- Lustrujemy krzewy borówki wysokiej pod względem występowania zgorzeli pędów. Porażone pędy wycinamy wraz z fragmentem zdrowej tkanki.
- Zwalczamy wielkopąkowca na porzeczce czarnej usuwając nienaturalnie nabrzmiałe pąki.
OGRÓD OZDOBNY
- Porządkujemy rabaty – przycinamy zeszłoroczne pędy bylin, uzbieramy opadłe między roślinami liście, spulchniamy glebę i usuwamy chwasty.
- Tniemy rośliny ozdobne kwitnące latem na pędach tegorocznych np. budleja, róże, hortensja, lawenda, powojniki wielkokwiatowe i wrzosy.
- Wysiewamy nasiona roślin jednorocznych do pojemników np. aksamitka, aster chiński, werbena, cynia oraz do gruntu np. groszek pachnący, czarnuszka, nagietki.
- Pod koniec miesiąca dzielimy karpy i kłącza bylin kwitnących latem i jesienią.
BIOLOGICZNA OCHRONA ROŚLIN
- W przypadku chorób grzybowych zapobiegawczo działa spryskanie gleby naparem ze skrzypu.
- Infekcją grzybowym róż i truskawek zapobiega sadzenie czosnku między roślinami.
- Dla ochrony przed śmietką cebulanką stosuje się uprawę współrzędną marchwi z cebulą lub zaprawia cebule mocząc w denaturacie – 15 min przed posadzeniem.
- Przeciw roztoczom na truskawkach, jeżynach i porzeczkach stosuje się oprysk wyciągiem z wrotycza.
- Najlepszy czas na ograniczenie występowania ślimaków w ogrodzie. Ślimaki zimują między bryłami gleby. Grabienie jej powierzchni niszczy głównie drobne ślimaki nagie, które tracą swoje kryjówki. Ślimaki należy zbierać i wynosić z ogrodu.
mgr inż. Ewa Majewska
Instruktor ds. Ogrodniczych Okręgu Opolskiego PZD
Zdjęcie: pixaby.com