Młodzież dla jeży

W dniu 19 stycznia 2022 r. odbyła się druga akcja „Ekolokalnie” w ramach współpracy Fundacji PRO FUTURO a Okręgowym Zarządem PZD w Opolu. Tym razem młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 im. Bronisława Koraszewskiego w Opolu wykonała domki dla jeży dla naszych opolskich ogrodów działkowych.

Wydarzenie rozpoczęło się prelekcją Pani Elżbiety Bień, która temat zna od podszewki. Jako doświadczony nauczyciel i miłośnik przyrody nakreśliła uczniom charakterystykę tego zwierzęcia m.in. jego upodobania zarówno pod względem siedlisk jak i pożywienia, cykl rozwojowy, a także wyjaśniła jak ważną rolę jeże pełnią w naszym ekosystemie. Udzieliła również ważnych wskazówek jak można im pomóc we własnym ogrodzie oraz gdzie zwrócić się z chromym lub zranionym zwierzęciem. Prelekcję uświetniły zdjęcia i własne doświadczenia Pani Elżbiety z pomocy tym sympatycznym owadożernym ssakom.  Wykład został zrealizowany ze środków Okręgu Opolskiego PZD.

Niestety w mieście jeże nie mają łatwego życia stąd pomysł budowy domków. Fundacja Pro Futuro w tym celu zorganizowała i zabezpieczyła materiały niezbędne do ich wykonania. Młodzież o kierunku Technik Eksplantacji Portów i Terminali oraz Technik Technologii Żywienia po podzieleniu się na sześć zespołów przystąpiła z wielkim zapałem do budowy domków.

W atmosferze pełnej sympatii i dobrego humoru, z elementem malej rywalizacji powstało sześć pięknych domów dla jeży, które po feriach 2022 roku zostaną przekazane do losowo wybranych ogrodów na terenie miasta Opola.

Starszy Instruktor ds. ogrodnictwa
Okręgowego Zarządu PZD w Opolu
Ewa Majewska