Ogrody zimą

Wydawać by się mogło, że ogrody działkowe zimą są opuszczone i nic się w nich nie dzieje. Wcale to nie jest prawdą! Również w tym czasie spotkać tam można osoby, które upodobały sobie te miejsca na codzienne spacery (również z dziećmi na sankach), ale także np. „nordic walking” i bieganie na nartach – ogrody są przecież wymarzone do takiej aktywności – znacznie spokojniejsze od miejskich ulic a nawet parków, z dużą ilością wygodnych alejek. Nie brakuje też osób dokarmiających zimą ptaki, które dzięki temu „przywiążą się” do ogrodu a wiosną i latem będą cennymi sprzymierzeńcami w zwalczaniu szkodników! Wizyty w ogrodzie w tym czasie mają też wymiar praktyczny – warto przecież sprawdzić stan roślin i założonych na nie zimowych zabezpieczeń. Doglądu wymagają także altany i urządzenia małej architektury na działce – jeśli coś uległo uszkodzeniu, jest okazja by dokonać choć doraźnej naprawy. No i jeszcze jeden, nie mniej ważny, argument – podziwiajmy zimą piękno działek i ogrodów, które w tym czasie jawią się nam w zupełnie innej, często niezwykle atrakcyjnej zimowej szacie!

Odwiedzajcie zimą ogrody! To przecież same korzyści!

Tekst i zdjęcia: red. Sławomir Milewski,  Redakcja miesięcznika “działkowiec”

Zdjęcia zostały wykonane w ROD “Ursynów” w Warszawie – zobacz wszystkie zdjęcia

 

Z zimową wizytą w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Czerniaków” w Warszawie…. Powstał on w 1955 roku i obejmuje 299 zadbanych działek. Ze zgiełku i szumu głośnych dróg i tras uciekam w ciszę… zimową ciszę.

Tu w ogrodzie biało, śnieżnie i nadzwyczaj spokojnie. Wiosną, latem i jesienią jest tu zielono i zacisznie, ale zimową porą jeszcze bardziej można odnaleźć tak upragniony w mieście spokój. Czy ogrody zimą są puste? Nie, widzę wydeptane ścieżki, niektóre alejki są odśnieżone, czyli działkowcy odwiedzają swoje działki także teraz. Przegląd zimowych okryć dla roślin i dbanie o bezpieczeństwo to ważne powody, by odwiedzać działki także zimą. Może też trzeba strząsnąć nadmiar śniegu z iglaków? Może dosypać ziaren i dołożyć słoniny dla sikorek? Jeden z działkowców opowiada mi, że tam za następną alejką znajdę działkę pełną ptaków, gdyż nawet zimą przychodzi tu pani dokarmiająca swych skrzydlatych gości.

Czyli także zimą warto w zaciszu przejść się po ogrodzie. Właśnie o tej porze roku pokryte śniegiem drzewa i krzewy iglaste wyglądają nadzwyczaj malowniczo. Piękno działek w zimowej scenerii zachwyca. Widoczne są także dobrze altany, które wyznaczają rozwój ogrodu. Od tych małych z dawnych lat do tych większych. Wszystkie ładne, estetyczne i zadbane, wszystkie zgodne z Regulaminem ROD. W ogrodzie nikt nie mieszka, jest to prawdziwy obiekt użyteczności publicznej.

Ogrody działkowe są po prostu piękne także zimą. Odwiedzajmy je!

tekst i zdjęcia: red. Dominik Taraska,  redakcja miesięcznika „działkowiec”,

Zobacz wszystkie zdjęcia z zimowego spaceru z ROD “Czerniaków”