Opolscy działkowcy w Wojsławicach i Henrykowie

W dniu 18 maja 2019 r. grupa 32 instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD wraz z członkami zarządów ROD z Okręgu Polskiego PZD uczestniczyła w wyjeździe poznawczo-szkoleniowym Wojsławice – Henryków.

Pierwszym punktem wjazdu było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Arboretum w Wojsławicach, gdzie podziwialiśmy walory przyrodnicze tego terenu oraz bogaty rodzimy drzewostan. Poznaliśmy kolekcje narodowe bukszpanów, różaneczników i liliowców zgromadzonych w Arboretum oraz wiele innych gatunków unikatowych drzew, krzewów i bylin ozdobnych.

Druga część wyjazdu poświęcona była Klasztorowi Księgi Henrykowskiej. Pocysterski barokowy zespół klasztorny z Kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela w Henrykowie, stanowi niezwykle ważny element dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego. Wokół klasztoru znajduje się park barokowy z ogródkiem opackim zachowanym w pierwotnej formie. W parku klasztornym rośnie trzeci pod względem wieku cis w Polsce.

Ewa Majewska
Instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu