Przygotowania do roku szkoleniowego 2019

            W dniu 31 stycznia 2019 r. w biurze Okręgowego Zarządu PZD w Opolu odbyły się narady wyznaczające kierunek działań oświatowych w Okręgu Opolskim na bieżący rok.

            Jako pierwsza odbyła się narada kierowników szkoleń ośrodków szkoleniowych OZ. W br. dla nowych działkowców i kandydatów szkolenia odbędą się w 17 terminach w 5 miastach województwa opolskiego (Opole, Brzeg, Kędzierzyn – Koźle, Kluczbork, Nysa). Odchodzimy o rejonizacji. Osoby zgłaszające się na szkolenie same będą mogły dokonywać wyboru miejsca szkolenia. Wkrótce terminarz szkoleń zostanie zaprezentowany na posiedzeniach kolegiów prezesów ROD i stronie internetowej Okręgu.

            Drugą była narada Okręgowych Instruktorów SSI PZD Okręgu Opolskiego z udziałem Instruktorów Krajowych SSI PZD. Narada zwołana była w dwóch głównych celach: plan szkoleń fachowych na rok 2019 oraz zadania SSI Okręgowych na rok 2019. Instruktorom pokrótce został przedstawiony plan szkoleń z podziałem na szkolenia organizowane wyłącznie dla Instruktorów Okręgowych SSI PZD, instruktorów SSI wszystkich szczebli oraz instruktorów SSI wszystkich szczebli i członków zarządu ROD. Nasza oferta przygotowana na br. dotyczy nie tylko różnych dziedzin ogrodnictwa, ale także zagospodarowania ogrodów i działek. Stanowi ona również pewną formę wynagrodzenia pracy instruktorom za pracę społeczną na rzecz ogrodów działkowych i Okręgu. Instruktorzy Okręgowi SSI PZD w br. oprócz włączenia się w prace komisji konkursowej, mediacyjnej czy oświatowej zaangażowani zostaną do organizacji i przeprowadzenia szkoleń dla działkowców na niżej wymienione tematy:

  • Działkowy sad – owoce zamiast suplementów
  • Własne warzywa – styl życia i korzyści
  • Ochrona środowiska w ROD

A także organizacji imprezy ogrodowej tzw. święta ogrodników przy współpracy ze szkołą, przedszkolem, klubem seniora itp. Będą to m.in. wydarzenia takie jak: Wielki Dzień Pszczół, Dzień Sadzenia, Drzewa, Dzień Polskiej Niezapominajki, Sprzątnie Świata, Dzień Leniwych Spacerów.

            W bieżącym roku i w latach następnych działania społecznych instruktorów okręgowych będą mocno nakierowane na edukację działkowców oraz promocję rozwoju społecznego ogrodów działkowych.

Ewa Majewska
Instruktor ds. ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu