Relacja z instruktażu sadowniczego – Opole, 8.04.2022

W piątek na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego “Kopciuszek” w Opolu obył się instruktaż sadowniczy, z którego mogli skorzystać zarówno instruktorzy SSI jak i działkowcy. Otwarcia dokonał Prezes OZ Bartłomiej Kozera, który przywitał uczestników spotkania oraz wykładowcę dr inż. Ewelinę Gudarowską z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, po czym wszystkim życzył owocnego spotkania.

Punktem pierwszym było omówienie przez dr inż. Gudarowską czynników warunkujących uprawę drzew i krzewów owocowych, do których należą: lokalizacja, stanowisko – przedplon i nawożenie organiczne, dobór gatunków, odmian, podkładki, jakość i rodzaj materiału szkółkarskiego, zabiegi pielęgnacyjne.
Następnie udaliśmy się na działki 246 i 247, gdzie dokonaliśmy przeglądu uprawianych gatunków drzew, krzewów oraz pnączy owocowych pod względem doboru odmiany, zastosowanej podkładki, zdrowotności, sposobu prowadzenia i cięcia a od działkowców dowiedzieliśmy się o walorach smakowych owoców.

Przyjrzeliśmy się m.in. takim roślinom jak rokitnik zwyczajny, porzeczko-agrest, agrest, porzeczka czarna, jagoda kamczacka, winorośl, morwa biała, grusza azjatycka, jabłoń, śliwa, wiśnia i czereśnia oraz brzoskwinia. Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe zasady cięcia, terminy cięcia poszczególnych gatunków oraz terminy stosowania zabiegów ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Przeprowadzone zostały, w całości, pokazy cięcia takich roślin jak: winorośl, porzeczka czarna oraz jabłoń. Natomiast inne gatunki przycięliśmy częściowo. Wszyscy uczestnicy wykazywali dużą aktywność podczas instruktażu, padały liczne ciekawe pytania oraz pouczające odpowiedzi. W efekcie, czego wynikła konstruktywna dyskusja.

W dalszej części szkolenia, zmarznięci udaliśmy się do biura ogrodu, gdzie czekała na uczestników gorąca kiełbaska. To taki przyjemny wyraz troski o gości pań z Zarządu ROD “Kopciuszek” w Opolu. Po posileniu się przyszedł czas na omówienie polecanych odmian do uprawy dla działkowców oczywiście nie pomijając ich walorów. Każdy z uczestników otrzymał zestaw broszur wydanych przez KR zawierających programy ekologiczne przyjęte przez Krajową Radę PZD w ubiegłych latach a także te tematyczne: mały sad, uprawa warzyw czy woda – oszczędnie i racjonalnie.
W ramach podziękowania działkowcom, którzy udostępnili do celów przeprowadzenia instruktażu swoje działki a także dwóm osobom, które wykazały się refleksem i prawidłowo odpowiedziały na pytania prowadzącej wręczyliśmy maść ogrodniczą w sprayu Delta Chron firmy Sumin ufundowaną przez Sklep Ogrodniczy “U Ogrodnika” Opole, ul. Rataja, z którym od lat współpracujemy.

Ewa Majewska
St. Instruktor ds. ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu