Sadzenie drzew owocowych

Najodpowiedniejszą porą na sadzenie drzew owocowych to październik ale przy sprzyjającej pogodzie z uwagi na zmieniający się klimat można to wykonać również w późniejszym miesiącu. I tak krok po kroku sadzimy drzewa i krzewy owocowe.

Przed sadzeniem sprawdź, czy drzewko nie ma uszkodzonych i połamanych odrostów. Uszkodzenia zetnij sekatorem. Następnie wykop dołek taki dla danego drzewka aby korzenie swobodnie się zmieściły. Miejsce okulizacji powinno znaleźć się nad ziemią. Następnie wlej wodę do dołka, dodaj do ziemi środek przyśpieszający ukorzenienie. Wstaw drzewko, rozłóż korzenie i sprawdź czy początek bryły korzeniowej znajduje się równo z powierzchnią ziemi. Następnie zasyp dołek ziemią i uklep wkoło pnia ziemię. Podłoże powinno być dociśnięte – to jest warunek żeby drzewko się przyjęło. Przywiąż drzewko do tyczki, żeby utrzymać je w odpowiednim miejscu. Na koniec podlej obficie drzewko.
Postarajmy się sadzić stare odmiany drzew owocowych na podkładce karłowej. A oto niektóre odmiany stare jabłoni takie jak: Szara Renata i Złota Renata, oraz Cesarz Wilhelm.
Tak samo postępujemy przy sadzeniu krzewów owocowych.

Okręgowy Instruktor SSI PZD
Okręg Opolski PZD
Tadeusz Lewandowski