Relacja z liczenia ptaków w ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi

W dniu 29 kwietnia 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 w Opolu uczestniczyli w warsztatach ornitologicznych przygotowanych we współpracy: Fundacji ProFuturo, Stowarzyszeniem jestem na pTak!, Rodzinnym Ogrodem Działkowym “Relax” w Polskiej Nowej Wsi oraz Okręgowym Zarządem Polskiego Związku Działkowców w Opolu.

Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwsza obejmowała prelekcje Ewy Gutowskiej i Jacka Karczewskiego ze Stowarzyszenia Jestem na pTak!, którzy w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiedzieli o działalności Stowarzyszenia, o znaczeniu ogrodów i ich historii, o istotnych dla ochrony ogrodów przed szkodnikami wielu organizmach pożytecznych w tym ptaków. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądają ptaki, które najczęściej mogą spotkać w otoczeniu szkoły, parków miejskich i skwerów osiedlowych a także po czym je rozpoznać oraz ciekawostki z ich ptasiego życia. Ważnym tematem było także dokarmianie ptaków w okresie zimowym oraz tworzenie budek lęgowych.

Po części teoretycznej uczniowie pojechali na Rodzinny Ogród Działkowy “Relax” w Polskiej Nowej Wsi na wielkie ogrodowe liczenie ptaków. Na miejscu czekali na nich działkowcy i członkowie zarządu, którzy przywitali wszystkich przybyłych gości serdecznie a przedstawiciele Stowarzyszenia na pTak! wyjaśnili zebranym uczniom i działkowcom zasady liczenia ptaków a następnie rozdali formularze do zapisu obserwacji. Uczniowie podzieleni na grupy w ciszy i skupieniu przysłuchiwali się odgłosom ptaków wypełniając rubryki.

Po zakończonych obserwacjach uczniowie rozeszli się po ogrodzie i terenach przyległy w celu pozbierania pustych butelek plastikowych i toreb a także innych odpadów pozostawionych w otoczeniu ogrodu. Całość uwieńczono wspólnym przed majówkowym grillowaniem a uczniom rozdano pamiątkowe T-shirty.
Warto dodać, że przewodnikiem po ogrodzie i ogrodowym życiu ptaków z ROD “Relax” była Teresa Magdy autorka wielu ciekawych artykułów o ptakach – Życie ptaków w ROD “Relax” w PNW prezentowanym w zakładce Tropem Ogrodów Opolszczyzny od stycznia br.

Ewa Majewska
St. Instruktor ds ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu

Fot. Ewa Majewska i Teresa Magdy