Wiosenny przegląd uli – 11.03.2021 r.

Ciepłe marcowe dni pszczoły są po pierwszym oblocie. Oblot to nic innego Jak wydalenie zbędnego balastu  które nagromadzili w swoich jelitach przez cały okres zimowy, oraz orientacja w terenie.

Ciepłe słoneczne dni po oblocie Pszczół wykorzystuje się na uporządkowanie gniazd i zwężenia ramek do ilości pszczół osadzonych na ramkach. Uzupełniamy pokarm. Sprawdzamy czy matki już czerwią jeśli tak to nie może zabraknąć pieżgi . Jest dobrze poddać ciepłą wodę do ula  to pszczoła nie musi w zimne dni wylatywać. Przy przeglądzie też patrzymy na czerw czy jest . Czerwiu  niema to znaczy że matki nie ma i wtedy tą pszczołę bez matki przenosimy do ula z matką. Ul pusty czyścimy, wypalamy i prowadzimy dezynfekcje 4% roztworem NaOH.

Dni ciepłe pow. 10 stopni C. pszczoła wylatuje z ula po pierwszy pyłek, który służy do budowy pieżgi .

Podczas przeglądu ustalamy siłę rodziny wg. pszczół osadzonych na ramkach w danym ulu.

W czasie wiosennej pracy pszczół następuje większe zużycie pokarmu i pszczelarz  musi pilnować żeby nie brakło pokarmu. Jak brakuje pokarmu to pszczoły są złe.

Rozwój rodziny pszczelej powinien rozpocząć się tak, żeby silna rodzina pszczela była przygotowana na pierwszy pożytek na danym terenie.

Rodzina pszczela jest silna w tedy kiedy ilość pszczół waży ok. 7-8kg.

Rozwój rodziny nie hamuje nawet pogorszenie się pogody wiosennej.

Obowiązkiem pszczelarza jest zabezpieczenie pełnego bezpieczeństwa od chłodnych dni.

Obawa  o  los potomstwa nasila się u pszczół kiedy pokarm w gnieździe się  kończy natomiast  nie występuje przy znacznych zapasach.

Pszczelarze życzą pięknej pogody wiosennej dla pszczół oraz Wszystkim Działkowcom którzy kochają nasze Pszczoły.

Z pozdrowieniem

Instruktor okręgowy SSI PZD

Okręg Opolski

Lech Pruszyński