Wysiew nasion w domu – doniczki torfowe

Jednym z wyzwań jakie czeka początkującego ogrodnika – amatora podczas produkcji rozsady w domu jest pikowanie i przesadzanie siewek do większych doniczek lub ich wysadzanie na miejsce stale. W tej fazie wzrostu roślin bardzo łatwo można uszkodzić delikatne korzenie roślin dlatego polecam do wysiewu nasion w domu doniczki torfowe zamiast tradycyjnych pojemniczków lub wielodoniczek.

Doniczki torfowe to w 100% biodegradowalne doniczki wykonane z torfu połączonego z rozdrobnionymi, mocno sprasowanymi włóknami drzewnymi. W sprzedaży dostępne są w kształtach zarówno okrągłych jak i kwadratowych, a różnią się od siebie wielkością. Najmniejsze mają 4,5 cm a największe są kilkakrotnie większe. Wybierać możemy również między pojedynczymi doniczkami lub wersją kilku doniczek zespolonych ze sobą. Nasz wybór sprowadza się do ilości posiadania wolnej przestrzeni i gatunku, który chcemy wysiać – pojedyncze doniczki świetnie się spisują jako pojemniki dla roślin szczególnie wrażliwych na uszkodzenia.

Jak wysiać nasiona do doniczki torfowej?

 1.  Przygotuj niezbędne akcesoria:
  • pakiet doniczek torfowych,
  • płytką tackę,
  • ziemię do siewu nasion,
  • nasiona,
  • konewkę.
 2. Napełnij konewkę ciepłą wodą i odstaw na bok.
 3. Umieść doniczki torfowe obok siebie na tacy. Powinny być bardzo blisko siebie, a ścianki powinny się dotykać.
 4. Napełnij doniczki ziemią do siewu nasion.
 5. Delikatnie polej ziemię wodą, spowoduje to osadzenie się ziemi w doniczce. Dodaj więcej ziemi jeżeli jest to konieczne i ponownie polej wodą.
 6. Posadź nasiona na powierzchni ziemi. W przypadku większych nasion, przyciśnij je trochę do gleby. Głębokość wysiewu zawsze oznaczona jest na opakowaniu nasion.
 7. Delikatnie przykryj nasiona ziemią.
 8. Oznacz etykietę w razie potrzeby, jeśli sadzisz więcej niż jeden rodzaj materiału siewnego. 
 9. W tym momencie doniczki z torfem powinno się umieścić w ciepłej wodzie, przez około godzinę, aby je namoczyć.
 10. Jeśli cała woda jest pochłaniana, po prostu umieść tacę w ciepłym, słonecznym oknie lub w ciepłym miejscu z dobrym sztucznym światłem.
 11. Jeśli pozostało zbyt dużo wody, na chwilę można ustawić doniczki torfowe na gazetę, a następnie odlać nadmiar.
 12. Nie pozwól, aby doniczki torfowe wyschły, ponieważ będą odprowadzać wilgoć z delikatnych korzeni twoich roślin.

Przesadzanie roślin z doniczek torfowych na miejsce stałe jest bardzo proste, ponieważ po prostu sadzi się całą doniczkę, która z czasem zniknie użyźniając glebę. Wcześniej można ją delikatnie zmiażdżyć lub złamać, dzięki temu korzenie będą łatwiej przerastać do gleby. Doniczkę sadzimy tak, aby żadna jej część nie była wystawiona na działanie powietrza, ponieważ jeśli torf wyschnie, to działa jak knot i odprowadza wilgoć z korzeni rośliny.

UWAGA: zawsze jeżeli przesadzamy rośliny z  domu do pojemnika na zewnątrz lub ogrodu musimy pamiętać, aby je uprzednio zahartować, pozwalając im przebywać na kilka godzin na zewnątrz każdego dnia, gdy pogoda jest łagodna. Najlepiej zacząć od kilku godzin w cieniu, a gdy staną się silniejsze, a pogoda stanie się bardziej przewidywalna, przenieść je na słońce. Po tygodniu lub dwóch można posadzić je do pojemników na zewnątrz lub ogrodu.

Podsumowanie – zalety uprawy w doniczkach torfowych:

 1. Koszt zakupu doniczek torfowych jest mniejszy niż koszt utrzymania pojemników wielorazowych, gdyż odpada czasochłonne mycie i ich dezynfekowanie.
 2. Doniczki torfowe poprzez ograniczoną powierzchnię zapewniają młodym siewkom wyrównaną temperaturę i wilgotność. Ponadto dobrą cyrkulację powietrza (nie powodują zaparzania bryły korzeniowej jak to często ma miejsce w plastikowych pojemnikach).
 3. Doniczka torfowa nie ogranicza rozwoju systemu korzeniowego. Roślina bez problemu może przerastać doniczkę, a korzenie nie zaczną się obracać wzdłuż boków ściany. Brak bariery fizycznej przyczynia się do pięknie rozbudowanej bryły korzeniowej.
 4. Doniczki torfowe są rewelacyjne do przenoszenia i transportu roślin. Są lekkie i wygodne nawet po wypełnieniu podłożem.
 5. Siewki w doniczkach torfowych lepiej się hartują, ponieważ materiał, z którego są zrobione lepiej oddaje temperaturę otoczenia niż jego plastikowy odpowiednik.
 6. Nie ma konieczności wyjmowania rośliny. Roślina nie marnuje energii na regenerację uszkodzeń młodych korzonków  i stres spowodowany przesadzaniem.
 7. Rośliny wyprodukowane w doniczkach torfowych znacznie lepiej przyjmują się na miejsca stałe. Doniczka z flancą staje się integralną częścią podłoża. Pod wpływem wody i czynników glebowych doniczka rozkłada się. Do ziemi zostaje wprowadzona materia organiczna, która użyźnia glebę, jest też dobrą dawką składników pokarmowych dla posadzonej rośliny.
 8. Dynamiczny rozwój oznacza szybsze wejście w okres kwitnienia
  i owocowania. Przekłada się to również na plony.

Okręgowy Instruktor SSI PZD
Okręg Opolski
Tomasz Kondratowicz