Z cyklu życie w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi: POIDŁO DLA PTAKÓW 


Ptaki podobnie jak wszystkie zwierzęta potrzebują dostępu do wody zarówno do picia jak i do kąpieli umożliwiających im zachowanie czystości piór. Więc jeżeli w pobliżu ogrodu działkowego brakuje naturalnych małych zbiorników wodnych i na działce nie posiadasz oczka wodnego czy fontanny warto w inny sposób dostarczyć ptakom wody.  Każdego rodzaju poidło sprawi, że zachęcimy je do odwiedzenia naszego ogrodu, a one z pewnością odwdzięczą się pięknym śpiewem i likwidacją uciążliwych dla nas i naszych plonów owadów.


Fot.1 Makolągwa   Dzikie ptaki najczęściej nie potrafią korzystać
z typowych poidełek dla ptaków klatkowych

Nie ma potrzeby inwestowania dużych sum pieniędzy w tworzenie poidełek. Można dać zużytym, starym przedmiotom drugie życie – mogą to być garnki, miski, wiaderka czy podstawki pod doniczki itd. W przypadku poideł całorocznych – muszą być one mrozoodporne, w przypadku poideł letnich ważne jest to, aby zbyt szybko nie nagrzewały się od słońca. Dobrym wyborem więc będzie beton, kamień, cement, ceramika, plastik czy żeliwo. Gorszym wyborem jest metal i szkło – w upalne dni bardzo łatwo się nagrzewają, oddając ciepło do wody. Drugim warunkiem jest to, że przedmioty użyte do wykonania urządzenia nie mogą być ostre, ponieważ ptaki mogłyby uszkodzić o nie swoje ciała.


Fot. 2 Zięba

Ptak musi mieć dostatecznie dużo miejsca, by swobodnie usiąść na brzegu naczynia
lub wylądować, nie ryzykując zderzenia lub uszkodzenia ciała

Naczynie przeznaczone na wodę dla ptaków powinno być funkcjonalne. Musi być wygodne do czyszczenia oraz na tyle głębokie, aby woda w nim zbyt szybko nie wysychała. Najlepsze będzie szerokie, umiarkowanie głębokie i płaskie naczynie średnicy 20-60 cm i głębokości
5-15 cm, z którego ptaki nie tylko będą mogły się napić, ale też wykorzystać, jako wanienkę do kąpieli.

Pamiętać należy, aby:

  • na płaskich podstawkach położyć kilka kamieni, wtedy ptak może pić wodę siedząc na nich;
  • woda w poidełku zawsze powinna być czysta, wolna od glonów, zanieczyszczeń i chorobotwórczych patogenów;
  • naczynie należy systematycznie sprawdzać, czyścić i uzupełniać świeżą wodą;
  • poidełka myje się zwykłą, szorstką szczotką (np. do naczyń) i dokładnie wypłukuje czystą ciepłą wodą;
  • poidełka nie wolno myć detergentami ani czyścić chemikaliami, gdyż resztki preparatów łatwo przenikną do wody i zatrują ptaki.


Fot. 3Makolągwa

Ptaki zimą korzystają z poidełek równie często, jak w gorących miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że ich pokarm jest inny, składa się w dużej mierze z suchych ziaren

Zanim umieścimy poidełko w ogrodzie, musimy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Powinno być to stanowisko lekko ocienione i zaciszne, aby woda w naczyniu nie nagrzewała się zbyt szybko od słońca. Nie powinno jednak znajdować się w całkowitym cieniu, bo wtedy ścianki naczynia w krótkim czasie pokryją się glonami. Gdy już raz wybierzesz miejsce na poidło, nie zmieniaj go – ptaki z czasem nauczą się, gdzie ono się znajduje, a częste zmiany mogą je niepokoić. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie lub zawieszenie poidełka w kącie, narożniku, albo odosobnionym i rzadziej używanym terenie w ogrodzie z dala od zarośli, w których może czaić się drapieżnik. Pomocne natomiast są wysokie rośliny, krzewy i drzewa, które dodatkowo stanowią ochronę przed wiatrem, deszczem oraz chłodem.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy