Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (44): KRUK


Co roku obserwuję kruki przelatujące nad naszym ogrodem, z daleka słychać ich charakterystyczne krakanie. Kruk rozmiarami dorównuje myszołowowi. Powodem pomyłek i uznawania kruka za wronę lub gawrona, jest charakterystyczne dla tych ptaków czarne upierzenie.

Kruk tworzy pary monogamiczne, występuje zwykle parami lub w rodzinnym gronie. Jest to ptak wszystkożerny, jednak najczęściej żywi się pokarmami mięsnymi. Bardzo często zjada padlinę – różnego rodzaju martwe zwierzęta (drobne ssaki, płazy, żaby, robaki), czasem zjada różne nasiona, pąki roślin. Co ciekawe kruk najczęściej żeruje na ziemi. Jako jeden z niewielu ptaków, w pozyskiwaniu pożywienia, operuje dziobem i pazurami. Zimą kruki chowają pożywienie w swoich kryjówkach. 

Gniazdują nieopodal w lesie przy ogrodzie. Kruk  jest ptakiem osiadłym, gniazdo buduje na wierzchołkach wysokiego drzewa iglastego. Olbrzymie gniazdo zbudowane jest z grubych gałęzi, drobnych patyków, wyścielane mchem, korzonkami, sierścią zwierząt. Jako ptaki terytorialne bronią swojego rewiru, przeganiają inne ptaki.

Gatunek uznano na podstawie zachowań przy rozwiązywaniu zadań za bardzo inteligentny.  W Nowej Zelandii dowiedli, że kruki mają najlepiej rozwinięte obszary mózgu odpowiadające za kojarzenie w porównaniu go wszystkich ptaków.

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ochroną gatunkową częściową.

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy