Życie ptaków w ROD na RELAXie w Polskiej Nowej Wsi (8): KOWALIK


Kowalik jest ptakiem, który często przylatuje do naszego ogrodu działkowego w okresie wiosny i jesieni, gdy dostępność pożywienia jest ograniczona. Jest to ptak wielkości wróbla z krótkim ogonem. Od spodu beżowo rudawy a z góry popielaty, z opaską czarną przez oko. Gdy korzysta z nasion słonecznika i orzechów wysypanych w karmnikach inne ptaki często uciekają w obawie przed jego mocnym jak u dzięcioła dziobem. Podobnie do sikor odlatuje z ziarnem. Fachowa literatura podaje, że wyniesione nasiona wbija w szczeliny kory, by tam je otworzyć silnymi uderzeniami dzioba i wydobyć zawartość (lub pozostawić schowane na później).  Kowaliki żywią się także owadami i nasiona drzew iglastych i liściastych, nasionami zbóż, orzechami laskowymi, żołędziami, nasionami buka.

Kowaliki występują w lasach liściastych i iglastych, a także w parkach. Gniazda lęgowe zakładają w starych dziuplach dzięciołów i skrzynkach lęgowych, które wieszamy wysoko – przynajmniej 6 m nad ziemią i 2 m od innej budki Dziuple za duże nie stanowią dla nich problemu – jest to jedyny gatunek w naszym kraju, który dostosowuje wielkość wejścia do dziupli lub budki zmniejszając ją do swoich rozmiarów. Potrafi zmienić średnicę otworu z 15 cm do 3,2 cm zalepiając go gliną. a gdy jest zbyt głęboka, spłycić poprzez wypełnienie jej płatkami kory sosnowej

Kowaliki to ptaki bardzo ruchliwe i osobliwe. Poruszają się po gałęziach i po pniach bez podpierania się ogonem, jako jedyne z naszych ptaków potrafią schodzić po pionowym pniu głową skierowaną w dół. Kowalik objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.


Fot. Kowalik schodzący po pniu drzewa głową w dół

Autorzy tekstu:
Teresa Magdy – działkowiczka ROD “Relax” w Polskiej Nowej Wsi
Ewa Majewska – St. instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Opolu

Autor fotografii: Teresa Magdy