Jak można wykorzystać plastikowe butelki na działce? – 21.05.2021 r.


Plastikowe butelki to jeden z podstawowych produktów podlegających recyklingu na świecie. Ale oprócz tego, że są pojemnikami na wodę lub sok, mogą mieć drugie życie i to na naszej działce! A o to kilka przykładów na ich wykorzystanie:

Doniczki z butelek

Doniczki można wykonać z każdego plastikowego opakowania. Pamiętajmy przy tym, że plastik doskonale przewodzi ciepło – gdy “butelkowe doniczki” umiejscowimy w mocno nasłonecznionym miejscu, bez osłony, będą się szybko nagrzewać – delikatniejsze rośliny mogą mieć problem w tak ciepłym podłożu (szczególnie latem). Pamiętajmy też, aby często podlewać rośliny w pojemnikach.

Warzywa w butelce

W butelkach można również uprawiać warzywa! Nie będą one wtedy narażone na szkodniki, takie jak ślimaki czy turkucie podjadki.

pixabay.com

Wazon

Szerokie denko zapewnia stabilność takiemu wazonowi, a spora pojemność sprawia, że zmieszczą się w nim nawet spore bukiety. Odpowiednio udekorowana butelka sprawi, że wazon bez wstydu będzie można umieścić na działkowej werandzie. Mniejsze, na przykład półlitrowe butelki PET można zgrupować po kilka sztuk, obszyć materiałem i w ten sposób uzyskać wazon, w którym obok siebie zmieszczą się różne gatunki kwiatów, niekoniecznie ciętych.

Mikro-szklarenki z butelek

Przezroczyste butelki PET z odciętym dnem świetnie sprawdzą się w naszych rozsadach warzywnych jako “mikro-szklarnie”. Butelka wbita w ziemię nie tylko przytrzymuje wilgoć, ale chroni także przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Butelki świetnie trzymają wewnątrz ciepło, a wpuszczają równie dużo światła.

Wiatrak odstraszający ptaki

Sprytna alternatywadla klasycznych wiatraczków, które możemy kupić w sklepie, a nawet dla strachów na wróble.

Różne sposoby podlewania

Butelkę możemy z powodzeniem wykorzystać, gdy zabraknie nam sitka do konewki, lub też gdy chcemy powoli podlać konkretną roślinę, robiąc z niej swoisty system kropelkowego nawadniania. Pojemniki do podlewanie są też dokładniejsze i pozwalają sprytnie nawodnić rośliny nie mocząc ich liści.

Fot. Mak Media/GAP Gardens


Pułapki na owady

Można znaleźć kilka różnych pomysłów na pułapki dla owadów wykonane
z plastikowych butelek. Jednym z praktyczniejszych jest podwieszana butelko-pułapka – jako substancję wabiącą owady, użyjmy np. wody z sokiem. Owad chcąc skosztować takiego smakołyku, wleci do pojemnika przez szerokie, boczne otwory, a później będzie mieć problem z ponownym ich znalezieniem od wewnątrz – z tamtej strony nie będzie już ułatwiających “wylot” lejków, wykonanych z szyjek butelek.

Fot. Thongchainak/Fotolia

Terrarium z butelki

Większe butelki (5l) dają jeszcze więcej możliwości – np. możemy z nich wykonać mini terrarium dla ciepłolubnych roślin.

Pojemnik do kiszenia ogórków

Niebawem rozpocznie się  ,,sezon ogórkowy” wiec czemu nie wykorzystać przy okazji dużych butelek, które idealnie nadają się do przygotowania ogórków małosolnych.

Karmnik dla ptaków

Butelkę 5 l wystarczy powiesić na gałęzi za rączkę, wyciąć w butelce otwór lub dwa, nasypać karmy by późną jesienią i zimą przyciągnąć wiele zgłodniałych ptaków.


Fot. Piotr Krzyżanowski

Zachęcamy do ,,zabawy” z plastikowymi butelkami, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Przy czym każdy pomysł, który sprawi, że butelce nadaje się drugie życie albo wydłuża okres, w którym trafi ona do kosza na śmieci jest wart uwagi.

Malwina Moczko – Wieszołek

OZ PZD w Opolu