Kwiaty ogrodowe o oryginalnych barwach


Właściwy dobór barw zapewnia w ogrodzie harmonię. Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie obiekt a wszystkie odcienie i pochodne niebieskiego oddalają. Kolor czerwony i zielony są w tym względzie neutralne. Dodatkowo wszystkie odcienie jasne dodają roślinom lekkości, natomiast rośliny o barwach ciemnych odbierane są jako ciężkie.

Charakterystyka kolorów roślin

Kolor niebieski działa uspokajająco i daje wrażenie chłodnej świeżości. Przyglądanie się niebieskim kompozycjom przez dłuższy czas odpręża. Kolor ten dobrze współgra z kolorem białym i żółtym.

Kolor żółty daje wrażenie ciepła i słońca nawet w pochmurne dni. Dobrze wygląda połączenie żółtego  z kolorem niebieskim. Ciekawe jest również połączenie żółto kwitnących kwiatów z roślinami o szarych liściach.

Pomarańczowy i łososiowy kwiaty w tych kolorach ożywią i ogrzeją każdą kompozycję.

Kolor biały kwiatów daje uczucie świeżości i chłodu a przy tym jest pełen elegancji. Białe kwiaty dobrze komponują się z każdym innym kolorem.

Kolory czerwony i bordo  bardzo popularne i lubiane, najczęściej stosowane przy zdobieniu balkonów, głównie pelargoniami. Aranżacje jednolicie czerwone mogą wdawać się zbyt wyraziste warto uzupełnić je kolorem białym, różowym lub niebieskim.

Kolor różowy dobrze wygląda w zestawieniu z kolorem niebieskim, lila, fioletowym i białym. Zestawienie koloru różowego z białym daje wrażenie świeżości i lekkości.

Kolory fioletowy, lila i purpurowa najlepiej wyglądają w połączeniu z kolorem różowym. Jaśniejsze odcienie fioletu wyglądają dobrze w towarzystwie koloru białego. Lubiący kontrasty mogą spróbować połączyć kolory  fioletowy, lila, purpura z kolorem żółtym lub pomarańczowym.

Rośliny o szarym odcieniu zwykle są niepozorne ale za to stanowią doskonałe tło dla innych roślin. Szary kolor wnosi do kompozycji ogrodowych wiele elegancji i spokoju. Szczególnie ciekawe połączenie to szare liście i białe kwiaty. W roślinach kolor szary lub srebrzysto-szary występują najczęściej na liściach.

Alicja Surdacka
Instruktor Okręgowy SSI PZD w Opolu
 ROD “Tęcza” w Kędzierzynie – Koźlu