Kwiecień- przypominamy radzimy

Kwiecień to intensywny czas pracy dla ogrodnika. Rośliny zaczynają wegetację, czyli ponownie budzą się do życia po zimie, rosną i rozwijają się. Aby im w tym pomóc należy zadbać o ich odpowiednie nawodnienie. Mówimy tu o szczególnie o gatunkach, które zaczynają kwitnąć, zawiązywać owoce oraz gatunki zimozielone, o dużych liściach, które nadal mają objawy suszy fizjologicznej, czyli zwinięte w rurkę, opuszczone, matowe liście. Pamiętajmy, że ściółkując materiałami organicznymi np. korą, zrębkami, pomagamy utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, dzięki czemu podlewanie jest rzadsze lub praktycznie nie konieczne.  Młode drzewa i krzewy (mocno cięte, kwitnące na pędach tegorocznych m. in. róże, hortensje, różaneczniki, azalie) nawozimy nawozami mineralnymi z mikroelementami, działającymi kompleksowo na wzrost i rozwój młodych pędów. 

Warzywnik – pojawiły się pierwsze zbiory zimującej pietruszki naciowej, szczypiorku, siedmiolatki, szczawiu i rzodkiewki spod osłon.

Zaczynamy wysadzać cebulę, czosnek, sałatę, kapustę brokuł, kalafior, kalarepę itp.

Siać groch, bób, wczesną odmianę marchwi, buraki ćwikłowe i liściowe, rzodkiewkę, koper, szpinak.

Ochrona roślin – zaczynają pojawiać się mszyce, które należy eliminować po ich zauważeniu. Mszyce można zwalczać opryskami zrobionymi z pokrzywy, wrotyczu lub czosnku. Uważajmy na żerowanie pchełek na młodych rzodkiewkach i rozsadach kapustnych. Te drobne chrząszcze dziurawią liście, powodując osłabienie, a z czasem zasychanie roślin. Po zauważeniu dziur na liściach należy zadbać o częste podlewanie roślin oraz opryskać wyciągiem z czosnku.

Ćma bukszpanowa – ciepłą wiosną, zimujące larwy ćmy bukszpanowej mogły pojawić się nawet w marcu. Jeśli tylko zauważmy zasychanie, zwijanie się liści bukszpanu, do tego sieć pajęczynowatą wewnątrz krzewu należy natychmiast zastosować oprysk. Aby wykryć kolejne pokolenia szkodnika, warto zainstalować pułapkę feromonową. 

Rabaty – przygotowujemy miejsce pod mieczyki, dalie, pacioreczniki i lilie. Gleba powinna być żyzna, próchniczna i przepuszczalna, a sadzenie ich powinno odbywać się w ostatnich dniach kwietnia.

Tulipany – w czasie kwitnienia sprawdzamy ich stan zdrowotny, porażone przez wirusy lub choroby grzybowe usuwamy wraz z cebulą i systemem korzeniowym. Przekwitłe kwiaty ogławiamy, dzięki czemu tulipany będą zdrowsze, a młode cebule potomne.

Sad – w kwietniu powinniśmy zakończyć zakupy sadownicze drzew i krzewów owocowych. Po posadzeniu zaczynamy pierwsze pielęgnacje, czyli przycinamy, podlewamy, ściółkujemy i przywiązujemy do podpór.

Najlepszym materiałem ściółkującym jest kompost, czyli nawóz organiczny, wyprodukowany z naszych materiałów organicznych i resztek roślin. Pamiętajmy, że posiadanie kompostownika na działce jest obowiązkiem działkowicza. Kompost jest idealnym nawozem, który możemy dać jako materiał ściółkujący bez ryzyka przenawożenia, chorób itd. Jeśli oczywiście wyprodukowaliśmy go zgodnie ze sztuką kompostowania (nie wrzucaliśmy chwastów z nasionami, zaatakowanych chorobami gałęzi drzew). Dobrym materiałem ściółkującym jest również przefermentowany obornik, który należy dodatkowo okryć glebą. Ściółkę rozkładamy tak aby nie dotykała pnia. Jeśli chodzi o nawożenie drzew owocowych to można zastosować saletrę amonowo – wapniową. Zadbajmy o utrzymanie odpowiedniego pH gleby dla borówki oraz żurawiny, stosując specjalnie zakwaszające nawozy. Nawozy rozsypujemy na odchwaszczoną, spulchnioną i wilgotną glebę wokół drzew i krzewów, w kręgu nieco większym niż zasięg korony.

Cięcie – silnego cięcia wymaga brzoskwinia, umiarkowanie tniemy śliwy, grusze i jabłonie. Szczególnie pozbywamy się gałęzi rosnących do wewnątrz drzewa, aby prześwietlić drzewo. Podczas cięcia szukamy ran, zrakowaceń i pęknięć. Oczyszczamy je i smarujemy specjalną pastą. Wycinamy odrosty korzeniowe wokół drzewek.

Ochrona roślin sadowniczych – Jeśli zauważmy biały nalot szczególnie na zakończeniach pędów jabłoni, porzeczek i agrestów możemy spodziewać się mączniaka (grzyba), którego trzeba wyciąć. Po usunięciu pędów należy dokładnie oczyścić sekator w środku grzybobójczym, aby nie przenieść go na inne rośliny w ogrodzie. Zaschnięte pąki kwiatowe lub pąki, które płaczą usuwamy, ponieważ wewnątrz będzie larwa kwieciaka, zapobiegawczo stosujemy preparat Decis . Nienaturalnie nabrzmiałe pędy porzeczek również usuwamy, ponieważ oznaczają, że zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego.

Natalia Bomba
Instruktor ds. ogrodniczych